Жители на столичното село Локорско се обявиха против монтирането на антени на мобилен оператор в непосредствена близост до къщите им. Те се опасяват, че излъчванията на станцията крият риск за здравето им.
Стамен Калчев: Само на 10-тина метра съм от оста на антената и смятам, че някой трябва да ми каже аз, моето семейство защитени ли сме по някакъв начин, попадаме ли под някакво електромагнитно поле.
Георги Димитров: Тази хубава антена цъфва на съседната къща. Ние сме изложени де факто на абсолютен геноцид.
Кирил Александров: Силно сме притеснени за здравето на нашите семейства и на нашите деца.
В селото вече има една работеща станция и според пчеларите в региона това е основната причина да измират пчелите им.
Георги Гуглев - пчелар: Имах 13-14 кошера, от тия 14 кошера само 4 останаха, другите бяха измрели ама ги нямаше вътре пчелите. Фактически излизат и не се прибират.
От общината уверяват, че опасност за хората няма, тъй като станцията е разположена малко над къщите.
Арх. Станислав Михайлов - гл. архитект на район "Нови Искър": Тук е опасната зона. Но тя е с височина 14 метра и 50 см. всички сгради, които са под тези 14 метра не са застрашени.
В последните две години три села в района правят различни подписки срещу антените, но без резултат. Причината - според законодателството у нас живущите в околните къщи не са заинтересована страна по отношение изграждането на подобна станция. Не е необходимо и извършването на ОВОС.
Арх. Станислав Михайлов - гл. архитект на район "Нови Искър": Просто нормативната уредба е такава.
БНТ: А това нормално ли е да е така? - Ами, като администратор е нормално, така ви отговарям аз. Като човек смятам, че има известни пропуски в нормативната уредба.
На територията на столицата според данните от публичния регистър има 899 базови станции. Контрол върху нивата на излъчванията трябва да осъществява РИОКОЗ.