Три съдебни дела срещу шефове на парламентарни групи имаше днес. Лидерът на ДПС Лютви Местан оспори в съда наложената му глоба от 2 000 лева за предизборна агитация на майчин език. Той заведе дело в Районния съд в Момчилград срещу наказателно постановление на областния управител на Кърджали, затова че на митинг в село Подкова е говорел на език, различен от българския. Местан не се яви на заседанието, отсъстваше и защитника му поради служебен ангажимент.
Започна и процесът срещу Волен Сидеров по повод скандала с пътници и полицаи на летище Варна преди година. Делото за длъжностно присвояване на 50 хиляди лева срещу Цветан Цветанов пък приключи в едно заседание на втора инстанция. През май по тези обвинения Цветанов беше оправдан.
По второ дело срещу Цветанов Апелативният съд ще се произнесе до месец. Това означава, че или ще потвърди, в случая оправдаването, или ще го върне за ново разглеждане. Според обвинението бившият министър неправомерно е разрешил да се изплатят 50 хиляди лв. - заплати и обезщетения на разследвания бивш антимафиот Орлин Тодоров. Прокурорът поиска да се приложи осъдителната присъда по другото дело - за отказаните срс-та, с мотива, че тя доказва, че Цветанов е имал благосклонно отношение към Орлин Тодоров.
Цветан Цветанов: "Докато не се произнесе третата инстанция не смятам, че трябва да ги коментирам - дали е оправдателна или осъдителна. Мисля, че трябва да вярваме на правораздаването и това е силата на тези три инстанции".
Цветанов и защитата му пък донесоха докладна, която според тях доказва, че е имало натиск в МВР по времето на Цветлин Йовчев, като граждански ищец, да се обжалва оправдателната присъда.
В отсъствието на Волен Сидеров беше даден ход на делото срещу него за хулиганство и лека телесна повреда на полицай. Оказа се обаче, че основният свидетел - полицаят Костадин Колев е в дълъг отпуск и е в чужбина. А вече с втора нота от френското посолство отказват Стефани Дьо Мортие, с която започват пререканията в самолета, да се яви пред съда.
Явор Нотев - адвокат на Волен Сидеров: "Технически процесът трябва да тръгне, когато тези лица, които имат роля в него се явят. Тогава ще се яви и Сидеров.
Съдът само даде ход на делото и веднага отложи. Защото отказа на други двама полицаи да се конституират като частни обвинители и те могат да обжалват.