Утре се навършват 20 години от най-жестокото военно престъпление в Европа от Втората световна война насам - клането в Сребреница.
Хатиджа Мехмедович: "Бяхме осъдени без процес. Нашите деца бяха осъдени на смърт и прогонване, а ние оцелелите бяхме осъдени да останем живи в ада."Събитията в Сребреница провокират намесата на Съединените щати и НАТО, която слага край на войната в Босна и Херцеговина. Подписано е Дейтънското споразумение. То разделя страната с малко под 4 милиона население на две части - Босненско - хърватска федерация, населена предимно с мюсюлмани и Република Сръбска. Босненските мюсюлмани, православните сърби и хърватските католици продължават да гледат едни на други с недоверие, а политическите им лидери все още гонят цели от времето на войната. Страната непрекъснато е в политически хаос, който от години блокира реформите нужни за членство в Евросъюза. Босна и Херцеговина е една от най-бедните държави в Европа с безработица от над 40%. Разделението става още по-ярко по време на събития като утрешната церемония. А Хатиджа Мехмедович е една от първите, които се връщат в разрушения си дом в Сребреница след края на войната.
Хатиджа Мехмедович"Личната ми цел е да направя Босна и Херцеговина безопасен дом за всички. Така, че нито едно дете да не се страхува от война, нито една майка да не рови в масови гробове, за да открие тялото на детето си."Над хиляда от жертвите в Сребреница остават в неизвестност. Продължава идентифицирането на останките, които вече 20 години по ред се погребват в Поточари на 11 юли. Утре в Поточари ще бъде сръбският премиер Александър Вучич, макар Сърбия да не признава събитията за геноцид. Почитта си към жертвите ще засвидетелстват и турският премиер Ахмет Давутоглу, албанският премиер Еди Рама, хърватският външен министър Весна Пусич и косовският вицепремиер Хашим Тачи, българският външен министър Даниел Митов и македонският му колега Никола Попоски. На церемонията ще бъде и Бил Клинтън, който нареди бомбардировките през 95-та година.