ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Бурни реакции за Закона за езиците в Македония

Чете се за: 00:48 мин.
По света

Македония е на прага на конституционна криза. Президентът Георге Иванов категорично отказва да подпише указ за обнародване на закона за употреба на езиците, с който албанският става втори официален език в Македония. Опозицията оспорва приемането му, защото не бяха обсъдени предложените от нея над 35 000 поправки.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      С гласуването вчера мнозинството в македонския парламент отхвърли наложеното през януари президентско вето върху закона за употребата на езиците. Опозиционната ВМРО - ДПМНЕ реагира гневно, тъй като не бяха обсъдени внесените от нея над 35 000 проектопоправки. Бившият премиер Никола Груевски се опита да прекъсне председателя на парламента Талат Джафери, включително със сила. Но управляващите бяха категорични, че поправки парламентът може да обсъжда само, когато законът е във фаза на подготовка за приемане, а не когато е върнат от президента. В такъв случай трябвало ВМРО-ДПМНЕ да внесе цял нов проектозакон. Затова Джафери заяви, че президентът Иванов е вече длъжен да подпише указ за обнародване на закона.

      Талат Джафери, председател на парламента на Македония: "Мисля, че е ясна разпоредбата на чл. 85 от Конституцията. Тя определя и че законите, които се гласуват с квалифицирано мнозинство, той е длъжен да ги подпише. Няма право да налага вето."

      Президентът обаче, отказа да изпълни задължението си по конституция.

      Георге Иванов, президент на Македония: "Начинът, по който за втори път приехте този закон, представлява институционално насилие и удар срещу демокрацията.

      С изявленията си след бурното парламентарно заседание лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски и премиерът Зоран Заев показаха, че са на коренно противоположни мнения за това дали новият закон е противоконституционен, а медиите в Скопие посочват, че президентът наистина е длъжен да обнародва закона за езиците, но в конституцията никъде не пише в какъв срок.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?