ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Първият български изтребител F-16 кацна на авиобаза...
Чете се за: 01:25 мин.
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.
Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу кабинета...
Чете се за: 01:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Проверка на факти: Въвела ли е Урсула фон дер Лайен танкове за бременни в германската армия?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
провиерка факти въвела урсула фон дер лайен танкове бременни германската армия
Слушай новината
00:00
00:00

Танкове за бременни са въведени в германската армия, когато министър на отбраната е настоящата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Твърдението е на Рада Лайкова - български евродепутат от “Възраждане” (част от групата "Европа на суверенните нации") в интервю за българския журналист Мартин Карбовски в публицистично предаване в YouTube.

"Тя въведе в немската армия да има танкове, които са пригодни за бременни, за да могат бременните жени, които са войници, да влизат в тези танкове”, казва Лайкова малко след 18-ата минута от предаването. На въпрос на водещия вярно ли е това твърдение и не е ли руска пропаганда, Рада Лайкова отговаря, че това е “абсолютно вярно и може да бъде проверено и с това е запомнена тази жена в собствената си държава. И след това е изпратена да продължава дейността си и креативността си в Брюксел в същия стил и в същия тон".

Екипът ни за проверка на факти изпрати официално запитване към Министерството на отбраната на Германия. Попитахме дали в армията действително има подобни модели танкове, въведени на въоръжение по времето на фон дер Лайен, и ако има, какъв модел са те, има ли практика в тях да се транспортират бременни жени, както и при какви случаи се допуска това. Зададохме и въпрос дали в германската армия има бременни военнослужещи и дали по време на бременност изпълняват военните си задължения.

Ето какво отговориха от Министерството на отбраната на Германия:

"Бившият министър на отбраната фон дер Лайен не е закупувала никакви бойни бронирани машини специално за бременни екипажи. От чисто техническа гледна точка не е практично да се проектират бойни превозни средства с оглед на групи от хора, които се нуждаят от специална защита, като например бременни жени-войници. Освен това, съгласно Наредбата за закрила на майчинството, на бременните жени е забранено да работят в, на или върху бронирани превозни средства. Бременните жени работят друга работа по време на бременността си. Като общо правило и независимо от въпросния случай, ние гарантираме, в рамките на хуманното отношение и професионалното здраве и безопасност, че нашите войници - мъже и жени - получават безопасно и здравословно работно място".

Допълнителната ни проверка показа, че Урсула фон дер Лайен действително е имала идеи за бременните жени военнослужещи, но става дума не за танкове, а за униформи.

През 2018 г. в качеството си на военен министър на Германия Урсула фон дер Лайен предлага създаването на специални униформи, които са по-широки и удобни. Година по-рано са направени успешни тестове с 80 доброволци, чиито отзиви са били взети предвид при създаването на линията. В изявление на германското министерство на отбраната се посочва, че плановете са да бъдат закупени 500 комплекта на стойност 650 хиляди евро. В съобщението се изтъква, че около 2% от всички 20 хиляди жени военнослужещи в Германия са бременни и стъпката е с цел подобряване комфорта и условията на труд на жените, докато изпълняват служебните си задължения, както и да се предоставят равни възможности на военнослужещите.

Справка на официалната страница на Бундесвера показва, че към момента жените военнослужещи са повече от 24 хиляди и броят им расте. Те представляват около 13% от всички 182 000 военни. Бундесверът предлага разнообразни възможности за кариера. Жените служат наравно с мъжете - от командири на танкове до лекари и IT специалисти. В германската армия работят и около 81 хиляди цивилни служители, от които над 31 хиляди или 39% са жени. Жените военнослужещи и цивилните служителки заемат и административни длъжности, често на високи позиции. Специално се изтъква, че разлика между мъжете и жените в армията се прави единствено когато става дума за чисто физическите им и атлетични възможности.

В интервюто си Рада Лайкова отправя и друго твърдение за фон дер Лайен.

"В Германия тя е известна със злоупотреби с нейното министерство на отбраната, с фирми, които са я консултирали, с неправомерно изразходвани средства с тези фирми."

И като министър на отбраната, и като председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е обект на яростни критики, идващи основно от родината ѝ. Опонентите ѝ определят престоя ѝ там като провал.

През 2013 г. фон дер Лайен - жена и майка на седем деца, поема доминирано от мъже министерство, затрупано от проблеми. Докато е на поста, е направен опит да я принудят да подаде оставка, подобно на предшественика ѝ, като я обвиняват в плагиатство в дисертацията ѝ по медицина - твърдение, което не е доказано.

След това към нея са отправяни обвинения, че са възлагани съмнителни договори на консултанти за милиони евро - също недоказано твърдение. Самата фон дер Лайен признава за допуснати грешки при разпределянето на договорите и казва, че са предприети мерки това да не се допуска в бъдеще.

Снимки: БГНЕС, БТА (архив)

През 2019 г. германски евродепутати обвиняват ведомството, че умишлено е изтрило ключови данни от мобилния ѝ телефон в опит да се попречи на разследване. Заради постоянните атаки и скандали около нея рейтингът ѝ се срива и тя не е особено обичана в Берлин. Затова, когато поема поста председател на ЕК, мнозина в Германия въздъхват с облекчение.

Но дори и в тази си роля Урсула фон дер Лайен отново попада под ударите на различни твърдения. Сред тях - за криминални деяния по преговорите за ваксини с производителя "Пфайзер". Т.нар. "Пфайзергейт" започна в Белгия след сигнал на лобиста Фредерик Балдан, но впоследствие жалбата му беше отхвърлена, а съдебното производство - прекратено.

Заключение: Танкове за бременни жени в германската армия никога не са купувани и дори не са проектирани. Според правилата в Бундесвера на бременните жени военни е забранено да работят в бронирани превозни средства. Урсула фон дер Лайен, която е посочена като инициатор на идеята за танкове за бременни, всъщност е предложила униформи за жените в това положение, много от които заемат административни или други длъжности в армията. Името на фон дер Лайен неведнъж е замесвано в различни твърдения и обвинения, които обаче не са доказани.

Автори: Ива Стойкова, Тихомир Игнатов

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?