Националната следствена служба разследва инцидента на площадката за радиоактивни отпадъци в Козлодуй, при който вчера загинаха двама работници, а други двама бяха ранени. Какво представлява строителната площадка и колко близо е до АЕЦ "Козлодуй"?
Обектът е голям. Разпростира се на 44 хектара. На тази площ се строят 8 сгради и 1 басейн от 4 фирми в германо-българския консосрциум. На една от площадките всъщност се случва инцидентът.
А бъдещото хранилище за радиоактивни отпадъци се намира в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй". Държавното предприятие за радиоактивни отпадъци, което е и възложител на обекта е правило редовни проверки - всеки месец. Такива са извършвани и от Европейската банка за възстановяване и развитие, по чиито правила и избор работи германо-българския консорциум.
Имало и сигнали - за работници без каски и подходящи обувки. Но тези проблеми се разрешавали след предписания. Голямата част от работниците са от село Долни Цибър.
Според правилата на Европейската банка за възстановяване и развитие работниците би трябвало да имат застраховки за трудова злополука.
Предупреждават за възможни затруднения при покупката на винетки заради актуализация на толсистемата
Осем дни без топла вода – омбудсманът поиска компенсация във фактурите от "Топлофикация София"
Протест на гражданската инициатива "Пловдив град за хората" за по-добър градски транспорт
МВнР за подписаната декларация в Киев: Документът надхвърля рамките на ЕС и няма правнообвързващ характер
Злоупотреби във ВиК - Бургас: Ще бъдат ли повдигнати обвинения на задържаните?