Дирекцията на галерията "Уфици" във Флоренция отправи предупреждение срещу комерсиализацията на световноизвестния художник Леонардо да Винчи преди отбелязването на 500-годишнината от смъртта му догодина. "Леонардо ще бъде и вече е експлоатиран за търговски цели", заяви директорът на галерията, германският изкуствовед Айке Шмид.
Леонардо да Винчи е роден в областта Тоскана, чийто административен център е Флоренция и умира на 2 май 1519 г. във Франция.
В галерията "Уфици" в момента е подредена изложба за Лестърския кодекс - колекция от научни трудове на Да Винчи. Изложбата ще продължи до 20 януари следващата година.
През 2019 г. Лувърът в Париж планира да представи голяма изложба, посветена на Леонардо да Винчи и включваща най-известната му картина - "Мона Лиза".