Две заповеди на Комисията за финансов надзор ограничават конкуренцията на застрахователния пазар. Това показва секторен анализ на Комисията за защита на конкуренцията.
Комисията за защита на конкуренцията е изследвала 46 застрахователни компании, 10 застрахователни брокери и 3 браншови организации за периода от 2010 г. до 2014 г.
Според доклада застрахователните посредници не могат да правят остъпки на своите клиенти, заради съществуващите правила на пазара. Общото заключение на КЗК е, че българинът има слаба застрахователна култура, като основната причина са ниските му доходи.
Друг проблем е, че застрахованите не винаги имат право да изберат своя консултант на свободен и конкурентен принцип. За пропуските е уведомена Комисията за финансов надзор.
Анализът на Комисията за защита на конкуренцията показва още, че над 74% от пазара на общото застраховане е свързан със застраховки на моторни превозни средства.
Предколедни намаления - реални ли са отстъпките и как да се предпазим от измами?
Кризата в шивашкия бранш в Русе – фабрики затварят, стотици остават без работа
"Лукойл" с позиция за България: Особеният управител да действа според законодателството
Поредна трагедия на пътя: Загина семейство, от АПИ заявиха, че второкласният път е в добро състояние