Последните 3 години има голям брой педагогически специалисти, които се пенсионират. Средногодишно ще се пенсионират над 4000 специалисти през следващите 10 години. Има дефицит на учители по математика, физически, химически науки, там насърчаваме най-много търсенето. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев в студиото на "Още от деня".
По думите му голяма част от математиците напускат страната, други записват да учат информатика.
Красимир Вълчев, министър на образованието: Важно е да поддържаме средната учителска заплата над средната за страната.
Според Вълчев има много млади хора, които искат да работят с деца.
Не знам дали има друго правителство в света, което да е увеличило двойно възнагражденията на учителите, каза той.
Над 20 000 деца са върнати в системата в образованието, спрямо отпадналите обаче няма точна информация. Голяма част от децата са в чужбина, включените в системата вероятно са около 50% от всички, които трайно не ходят на училище. Министър Вълчев каза още, че ще има допълнителни средства, за да се увеличи процентът на ученици, които се обучават в професионални гимназии.
Радан Кънев: Днес пак не чухме отговор на въпроса каква е политиката ни по отношение на "Коалицията за желаещите" и на Украйна
Петър Витанов: "Коалицията на желаещите" е извън институционална, създадена, за да се заобикалят решения на Европейския съюз и на НАТО
Възможностите за взаимодействие в различни сфери обсъдиха Румен Радев и представители на провинция Баден-Вюртенберг
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС: Първият бюджет на държавата в евро няма визия за бъдещето
Премиерът: България защитава своя интерес, но не пречи на съюзниците си да защитават своя
Доклад на ЕК за върховенството на закона: В ход е подобряване на независимостта на обществените медии