Правителството ще обсъди днес новата наредба на здравното министерство в защита на пациентите. С нея се забранява искането на дарения от болните, но не изцяло, а само в периода около приема и лечението на пациента.
Предвижда се и отпадането на пари от майки на деца до 7 години, за да останат с тях в болницата. Не се допуска и доплащане за придружител на лица с увреждания, които не могат да се обслужват самостоятелно. Промените прецизират доплащането на услуги, пожелани от пациента - като самостоятелна или луксозна стая.
Таксата за избор на лекуващ лекар или екип остава, но само ако пациентът е подробно информиран кой и какви процедури ще извърши. Пациентът също така може да настоява и да доплати за допълнителни сестрински грижи. Наредбата определя и реда за създаване на листи на чакащи при планов прием и срок до 2 месеца. Регламентира се и идентификационен номер, чрез който пациентите ще потвърждават получената медицинска помощ.Той ще се генерира чрез пръстов отпечатък
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите