ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Награди за добросъвестните собственици

bnt avatar logo от Светлана Ганчева
A+ A-
Чете се за: 00:30 мин.
У нас

За първи път в новата история на Варна Общината предприема действия да ремонтира за собствена сметка на сгради, декларирани като културно наследство. Те са около 800, списъкът с тях чака за съгласуване в Министерството на културата. Когато това стане, Варна ще е единственият град у нас, който има утвърден списък с регистрирани сгради – недвижимо културно наследство.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Регистърът на старите варненски къщи е от 1982-ра, актуализиран е и вече осми месец чака съгласуване, макар че Община Варна е единствената с готов списък на недвижимото си културно наследство. Във Варна от около година вече се прилагат и процедурите, разрешени и досега, но неизползвани до момента.

Арх. Владимир Рачев, "Инспекторат за опазване на културното наследство", Североизточен район:
"Общината изпълнява фасадната реставрация върху тези сгради, на които собствениците не могат да отделят пари за тази работа, но вписва ипотечен кредит върху собствеността."

Това носи неудобства за собствениците, но е по-добро за града, ако искаме да опазим материалната си история. Според архитект Рачев, ако повече хора знаят повече за историята на отделните къщи, ще се промени и отношението към тях. Освен санкции за недобросъвестните, трябва да има и поощрения, е позицията на Община Варна. Затова в момента се подготвя годишна награда на Общината за опазване на културното наследство.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?