ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Кметовете на "Люлин" и "Младост",...
Чете се за: 01:07 мин.
Голям пожар гори край Струмяни
Чете се за: 00:57 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Неправилно предписване на антибиотици

bnt avatar logo от Паулина Найденова, Боян Даскалов
A+ A-
Чете се за: 01:03 мин.
У нас

Над 50 процента от използваните антибиотици по света са неправилно изписани на пациентите. Лекарите са на мнение, че у нас процентът е още по-висок. Това от своя страна води до редица усложнения при лечението. Тревожните данни бяха представени на...

Неправилно предписване на антибиотици

Над 50 процента от използваните антибиотици по света са неправилно изписани на пациентите. Лекарите са на мнение, че у нас процентът е още по-висок. Това от своя страна води до редица усложнения при лечението.

Тревожните данни бяха представени на Втората национална научна конференция за храните. Само преди седмица в новините на БНТ 2 ви показахме историята на възрастна жена, която в продължение на дни приема грешни медикаменти.

Преди четири години Драгомира Емилова получава инфекция на пикочните пътища. След изследване на урината и правене на пълна кръвна картина, лекуващият лекар изписва на пациентката широкоспектърен антибиотик. Оказва се обаче, че един от страничните ефекти на медикамента е именно възпаление на пикочните пътища.

" След това отидох на лекар. Трябваше да ми предпишат нов антибиотик и така в рамките на 10 дни пих два пъти антибиотик, което пък доведе до други проблеми, защото не е добре да се пият толкова тежки лекарства", разказва тя.

Честа практика на семейните лекари е да изписват широкоспектърни антибиотици дори при настинка и грип. Причината е, че в извънболничната помощ рядко се назначават допълнителни изследвания.

"Там възможностите за оценка на инфекциите са много по-малки и те, за да се застраховат, изписват неправомерно различни видове антибиотици", поясни проф. д-р Енчо Савов - ВМА.

В много случаи неправилното лечение води до развиване на антибиотична резистентност. Инфекцията с  резистентни бактерии води до нарастване на заболяваемостта, увеличаване на продължителността на болничния престой, а при тежки инфекции изходът може да е дори смърт.

"Болничната среда е едно много добро място за развитието на подобни микроорганизми. Даже е установено, че голяма част от микроорганизмите се изолират от мивките, от болничното бельо, от чаршафи и дюшеци. Също така от водата от вазите, където се държат цветята, примерно, донесени от близки на пациентите върху нощните шкафчета", коментира проф.Савов.

Изходът - преди да се изпишат антибиотици, трябва да се направи микробиологична диагностика. С нея се установява причинителят на микробни и подходящите за него антибиотици. Практика, която за съжаление у нас все още е рядкост.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?