От 15 септември всяко училище трябва да е изготвило свой етичен кодекс за използване на интернет и социалните мрежи от учениците. Причината е нарастването на агресията сред младежите. Готови ли са столичните училища да въведат промените провери наш...
От 15 септември всяко училище трябва да е изготвило свой етичен кодекс за използване на интернет и социалните мрежи от учениците. Причината е нарастването на агресията сред младежите. Готови ли са столичните училища да въведат промените провери наш екип.
В наказанията се предвижда преместване в друг клас и дори изключване от училище. Санкционирани ще бъдат онези ученици, които пускат във виртуалната мрежа снимки и клипове, компрометиращи техни учители или съученици.
Софийското 125 училище "Боян Пенев" от 5 години прилага свой етичен кодекс за поведението на учениците, в изработването на който са участвали. Затова го спазват. С малки изключения.
Венелина: "Миналата година имахме два случая на обиди във Фейсбук на ученици, които бяха в гимназиален етап. Ние парирахме нещата много бързо. Голяма част от работат я свършиха нашите педагогически съветници."
В повечето училища в страната нещата не стоят така.
Луиза Шарбазян - заместник-координатор на Националния център за безопасен интернет: "Нараства насилието между деца, в същото време виждаме, че много от децата са изложени на реч на омразата и употребяват такава. Деца качват провакативни материали, видео или клипове, които заснемат."
Елинор - ученичка в 9 клас: "Гледах във Фейсбук 12-годишно момиче да си показва гърдите, които ги няма, но пак ги показва."
От Националния център за безопасен интернет предлагат обучение както на ученици, така и на учителите, и родители.