От днес стартира системата за обмен на данни между МВР и Нотариалната камара за регистрацията на автомобили при тяхната покупко-продажба. Чрез нея служителите на МВР ще получават информация за всички сделки с превозни средства на територията на страната в реално време. Въвеждането на информационния портал „Единство“, за свързаност между МВР и нотариусите става след промените в Закона за движение по пътищата, които влязоха в сила в края на миналата година.
Предложението за новата система е на Нотариалната камара. Тя ще се използва само при сделки с вече регистрирани пътни превозни средства у нас.
Димитър Танев, председател на Нотариалната камара: Множество справки извършени за секунда по електронен път. Това е иновативното на практика.
Улеснението за гражданите е, че регистрацията на автомобила ще става непосредствено след подписване на договора и те няма да губят време, като отидат в звената на Пътна полиция.
;Това може да стане, само ако адресните регистрации на страните по сделката са в един и същ регион, не се налага смяна на регистрационния номер, има сключена застраховка „Гражданска отговорност“ и автомобилът е преминал технически преглед.
Димитър Танев, председател на Нотариалната камара: В реално време собствеността е прехвърлена и фактическия състав на регистрацията е извършен. Той отива в Кат само да си получи свидетелството за регистрация.
Предвижда се и възможност при нотариуса да се заявява електронно отпечатване на Свидетелство за регистрация на МПС, а новия собственик да си го получи по пощата. Новата услуга ще може да бъде извършвана единствено от нотариус, който притежава квалифициран електронен подпис. Нотариусите ще могат да проверяват данни в регистрите само във връзка с конкретна сделка на лицата, които са се явили пред него. Вече проверените данни ще се подават към системата "Единство".
;В сутрешния блок на БНТ вътрешният министър определи две основни предимства на тези промени.
Валентин Радев, министър на вътрешните работи: На първо място измамите, няма да има измами или поне ще намалеят в пъти, на второ място намалява се административната тежест
А отговорността си остава на нотариусите за изправността на сделката. Но това е достатъчно.
Нотариусите ще могат да отказват извършването на сделки, ако при проверка в масивите на МВР предоставените от страните по сделката документи и данните в тях не съвпадат, ако има данни за запор, превозното средство е с транзитни номера или не е платен годишния данък.
Международната рейтингова агенция Standard and Poor’s повиши рейтинга на страната към положителен
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
Милена Милотинова призова българите в чужбина: Подкрепете DARA с номер 12 на "Евровизия" тази вечер
Свлачища като по учебник. Неизбежна природна стихия или поредица от неизпълнени отговорности?
България получи награда за най-добро артистично изпълнение на „Евровизия 2026“