Дружеството на пчеларите „Акация” провежда в Благоевград обучение на млади пчелари. Освен полезни съвети как се отглеждат пчели, младите пчелари получават и консултации за проекти, с които могат да кандидатстват за европейско финансиране. Обучението е всеки четвъртък в Благоевград.
Учебната година за младите пчелари в Благоевград започва от месец ноември. Занимания се провеждат основно зимните месеци, до края на февруари, когато има по-малко работа, свързана с отглеждането на пчелните семейства.
Венета Ифандиева, председател на общинския пчеларски съюз в Благоевград
"Имаме си програма: първо, лекция за биологията на пчелите, за болестите, за третирането, за отглеждането. Това обучение продължава около 4 месеца и е безплатно."
Въпреки възможностите за финансиране по европейски програми все още интерeсът на младите хора да се занимават с пчеларство не е голям.
Венета Ифандиева, председател на общинския пчеларски съюз в Благоевград
"Има много субсидии, Европейският съюз подпомага много за пчеларството, но малко кандидатстват."
Миналата година 32 момчета са изкарали курсовете за пчелари в Благоевград. Успешно издържалите изпитите след това са получили дипломи, които им носят допълнителни точки при кандидатстване по европейските програми за пчеларство.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите