Фермери сигнализират за опасно заболяване при овцете и козите. Засегнати са над 400 стада в страната. Специалистите имат съмнение, че става въпрос за пастьорелоза. В страната обаче няма лицензирана ваксина за това заболяване. Заболяването се...
Фермери сигнализират за опасно заболяване при овцете и козите. Засегнати са над 400 стада в страната. Специалистите имат съмнение, че става въпрос за пастьорелоза. В страната обаче няма лицензирана ваксина за това заболяване.
Заболяването се наблюдават вече две години. В Русенска област са засегнати 9 стада, а за цялата страна те са над 400. Животновъдите казват, че се разпространява много бързо и симптомите напомнят други заболявания – мокра кашлица и диария. Особено е опасно за младите животни.
Деян Тодоров – председател на Националната асоциация за развъждане на млечни породи кози: "Каквито и антибиотици да се прилагат, ефектът им е максимум една седмица и пак се появява кашлица. Оттам се получава прекалено малко развиване на белите дробове, а оттам – смърт при животните."
При възрастните животни болестта води до намаляване на млякото.
Деян Тодоров: "Това пряко влияе върху приходите. Каквито и субсидии да даваме, когато няма продукция, нищо не може да се подобри."
За пастьорелоза в страната ни обаче няма лицензирана ваксина и даже и да искат, животновъдите нямат право да я използват.
Деян Тодоров: "Обяснението, което ни дадоха, е, че в Гърция я има, защото преди 15-20 години го е имало това заболяване и продължава да го има. И по мнение на експерти по всяка вероятност това заболяване е дошло в България от Гърция чрез нерегламентиран внос на животни."
От Асоциацията за развъждане на млечни породи кози в момента подготвят доклад до министъра на земеделието. Те настояват да се направят допълнителни клинични изследвания в цялата страна, за да се потвърди дали болестта е пастьорелоза и да се лицензира ваксина срещу нея, за да се ограничат неблогоприятните последици за българското животновъдство.