ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Искат забрана на пушенето на наргиле от непълнолетни

Чете се за: 00:54 мин.
У нас

Пушенето на наргиле да бъде забранено за лицата под 18 години. Това предлагат експерти от няколко министерства.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Експертите са категорични, че пушенето на наргиле трябва да бъде напълно забранено за непълнолетните.

Светлана Йорданова, зам.-министър на здравеопазването: Пушенето е, по мнението на нашите експерти, в пъти по-вредно от пушенето на цигари, така че няма как да останем безучастни, че това се случва точно от непълнолетни лица.

Промените, които ще бъдат наложени са в три закона - за здравето, за тютюна и за данъците и акцизите

Светлана Йорданова, зам.-министър на здравеопазването: Ще бъдат обсъдени възможности за забрана на пушене на наргилета, растителни смеси от лица под 18-годишна възраст. Това е една от възможностите. Като разбира се ще вземем предвид становища на други компетентни органи и неправителствени организации, както и мнения на родители, които са пряко потърпевши от тази дейност.

Напоследък пушенето на наргиле се е превърнало в своеобразна мода сред тинейджърите.Темата стана актуална след убийството на 11-годишната Никол. До края на септември в училищата ще бъдат организирани беседи, чиято цел е да се разяснят на децата и родителите им вредите от наргилето.

Д-р Мирослав Ненков, зам.-министър на здравеопазването: Аз не бих позволил на моята дъщеря, която е на 10 години, да пуши наргиле с каквото и да е съдържание на това мястото за пушене. Независимо какво пушат тези деца, те дишат дим. Ако от мен зависи, то добре, че може би не зависи от мен, бих го забранил в секундата. Особено, особено за деца.
Светлана Йорданова, зам.-министър на здравеопазването: Самият процес на изгарянето, катраните, които се приемат при изгарянето, независимо на какво, дали това са сушени ябълки, плодове, билки и т.н., то е канцерогенно, и на практика вреди сто пъти повече от изпушването на една цигара.

Очаква се до месец работната група да е готова с предложенията си за законодателни промени.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?