Цвeтинка Пашкунова - съдия във Върховния касационен съд, е първият член на следващия ВСС от съдийската квота. Само тя беше избрана на първи тур. Резултатите станаха ясни в полунощ.
Пашкунова е дългогодишен съдия. Участвала е в разглеждането на някои знакови дела през годините, сред които за убийството на Андрей Луканов и срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов за присвояване. Тя е член на Комисията по атестиране в сегашния ВСС.
Преброяването на бюлетините отне близо 5 часа. След като към резултатите беше добавен електронният вот, стана ясно, че никой друг от кандидатите не е събрал повече от половината от гласовете, както изисква законът, за да има избор на първи тур. Така че днес съдиите гласуват повторно.
Изборите се следят от застъпници и наблюдатели. Иванка Иванова от Институт "Отворено общество" похвали Висшия съдебен съвет за организацията и коментира, че предвид високата активност - прекият избор е бил стъпка в правилната посока.
Иванка Иванова - наблюдател, Институт "Отворено общество": Това според мен показва, че когато беше направена законодателната промяна - един човек един глас, по предложение на Съюза на съдиите, това е отговаряло на реалната потребност на системата. Според мен единственото място, на което можем да очакваме реално развитие на някаква форма на самоуправление, това е единствено при изборите на съдиите. Естеството на професията е такова, че там независимостта е най-голяма. Вие знаете, че при прокурорите и при следователите йерархичната структура и начинът, по който са организирани не предполага реално развитие на самоуправление.
Столичният булевард „Цар Освободител“ става пешеходен в уикендите през август
Тържествено честване по повод 189 години от рождението Васил Левски се проведе в НИМ
След срещата на върха Украйна - Югоизточна Европа: България одобри декларацията от Киев
След акция край Сливен: Дрон засне камиони в нарушение на АМ "Тракия", три тира са спрени от движение (СНИМКИ)
БНТ с нов рекорд на Мондиал 2026: Полуфиналът Англия – Аржентина стана най-гледаният мач