Щамът "Хонконг" ще е причинителят на грипната епидемия тази зима. Той е сравнително нов и срещу него организма няма изграден имунитет, предупреждават от Сдружението на общопрактикуващите лекари. Те препоръчват да се ваксинираме срещу грип. Щамът "Хонконг" предполага класическите симптоми - силна температура и сериозна отпадналост, придружени от кашлица и хрема. У нас не повече от 2-3 процента от хората се ваксинират. Това е най-ниския процент в сравнение с европейските държави.
д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор:
Единственият признак за това, кога е време, е да имаме три седмици преди настъпване на епидемията. И доколкото статистиката показва, че най-често в България това е краят на януари, всички месеци от септември до декември са подходящи. Като обаче, макар и много рядко, сме имали доста по-ранни епидемии, ние препоръчваме октомври и ноември, за да сме сигурни, че няма да има изненада през месец декември.
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Двете деца, пострадали в катастрофа в Горна Оряховица, вече са извън реанимация
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите