Столичната община планира да закрие 5 от трамвайните линии в града. Това твърди в писмо разпратено до медиите общинският съветник Войслав Тодоров. Промяната ще засегне номера 6, 8, 10, 11 и 12.
Повод за притесненията на общинския съветник Войслав Тодоров става публикувано в сайта на направление "Архитектура и градоустройство" решение, с което се одобряват промени в транспортната част на Общия устройствен план, засягащ релсовия транспорт. Решението е подкрепено тази година и от Министерския съвет.
Войслав Тодоров, общински съветник: "В това решение се потвърждава премахването на пет трамвая в София. Става дума за трамваи № 6, 8, 10, 11 и 12."
От публикуваното изменение на Общия устройствен план става ясно, че трамвай №6 няма да се възстанови, въпреки ангажимента на кмета на София от 2016 г. Заложено е и премахването на линията по улица Граф Игнатиев, която ще бъде преместена по улица Гурко. Планира се екологичният транспорт да спре да се движи и по булевард "Александър Стамболийски", както и по булевард "Царица Йоана" в Люлин и премахване на линията между надлез "Надежда" и "Илиянци".
Войслав Тодоров, общински съветник: "Говорим за махането на 5 от 14 само останали трамвайни линии в София. Това е една трета от трамваите де факто ще бъдат обезсмислени ако се махнат тези линии в тези участъци."
От Столичната община казаха, че нямат такива планове и обясняват, че схемата, която се цитира е графичен материал от 2007 г., който ще бъде променен. Припомнят, че в последните години върви нова процедура на промяна на Общия устройствен план, за което стартира и изработването на Визия за развитието на София. След приключване на анализа и предложенията на екипа ще се изработи задание на изменение на Общия устройствен план с предложения за включване в проекта му на нови трамвайни линии и запазване на съществуващите. Изтъкват още, че през годините работят за развитието на трамвайния транспорт като бърз и екологичен и за целта общината инвестира в реконструкция на съществуващите трамвайни трасета и закупуване на нови трамваи. Едновременно с това планират и трамвайни трасета по булевард "Тодор Каблешков" и по булевард "Копенхаген", които са залегнали в плана. С предприетите промени в Общия устройствен план се включва и удължаване на трасето на метрото от метростанция "Люлин" между 2 и 3 микрорайон до Софийския околовръстен път, удължаване на трасето на метрото от МС "Витоша" към кв. "Витоша ВЕЦ Симеоново" до ж.к. "Студентски град", промяна в трасето на метрото от МС "Бизнес парк" със завой в западна посока за обезпечаване на бъдеща връзка на метрото със Симеоновския лифт и развитие на метрото в район "Слатина" към зала "Арена Армеец" и булевард "Цариградско шосе".
Нови дейности по спасяването на танкера "Кайрос", заседнал край Ахтопол повече от седмица
Жители на Смолян излязоха на протест срещу решение за изграждане на фотоволтаична централа
Нови дейности по спасяването на танкера "Кайрос", заседнал край Ахтопол повече от седмица
Атанас Пеканов: Следващият служебен кабинет ще е по новите правила и на президента няма да му е лесно