Стационарната лаборатория за мониторинг на въздуха в Девня да бъде преместена в близост до промишления комплекс в квартал „Повеляново“. Затова ще настоява кметът на общината Свилен Шитов пред Изпълнителната агенция по околна среда. Причината са зачестилите сигнали от граждани за системно замърсяване на въздуха.
Едни от най-потърпевшите от честото замърсяване на въздуха са жителите на квартал „Повеляново“.
Анифе Хасанова
"Децата ни се разболяват от този мръсния въздух. Живеем в отрова, не живеем в чистота."
Гошо Паунов
"Който живее тук – да му мисли. Не се диша, затваряш всички прозорци, защото иначе не се живее."
"Миризмата е неприятна, мъгла – синя и сива, неприятно общо взето."
В момента стационарната станция за мониторинг на въздуха се намира в градската поликлиника в квартал „Река Девня“. Хората твърдят, че лабораторията е достатъчно отдалечена от химическите заводи и нейните датчици не прихващат замърсяването. От Общината пък са готови да предоставят терен при евентуално преместване.
Свилен Шитов, кмет на Община Девня
"Промишленият комплекс, ако има подобни обгазявания или въобще всичко, свързано с въздуха, е проблем въобще за територията."
Кметът на Девня обмисля възможността за закупуване на мобилна станция за изследване на въздуха. Идеята е да се правят замервания в различни точки на Общината по всяко време на денонощието и в почивните дни.
При здравословен проблем по време на почивка: Колко струват лекарските услуги по морето?
Претоварване в Детската УНГ клиника на ИСУЛ: Около 50 деца с усложнения за две седмици
Млад български онколог получи престижна стипендия на Българската педиатрична асоциация
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив