Парламентът избра Стефка Стоева за председател на новия състав на Централната избирателна комисия. Номинацията на Стоева дойде от най-голямата парламентарна група – ГЕРБ.
Стоева е юрист и съдия във Върховния административен съд (ВАС). Освен, че е правораздавала във ВАС, тя е оглавявала Четвърто отделение в него, което разглежда жалбите за нарушения в изборния процес. Стефка Стоева е заемала и позицията зам.-председател на този съд.
Веднага след избора си новият председател на ЦИК заяви, че не се подава на натиск.
Стефка Стоева, председател на ЦИК: Предстои ни много работа. Аз съм била съдия и съм виждала грешките, но те бяха при действието на предишната нормативна уредба. Струва ми се, че една от първите задачи трябва да бъде изследване на практиката, както на комисията, така и на съдебната. Това може да се извърши много бързо и да се установят грешките.
Депутатите одобриха и предложението на БСП за зам.-председател на ЦИК, които издигнаха за поста Силва Дюкенджиева. Нейната кандидатура бе представена от народния представител Драгомир Стойнев, който днес дойде в парламента по изключение, след като парламентарната група на левицата вече цял месец не участва в заседанията на парламента. Силва Дюкенджиева е юрист и е била член на ЦИК за местните избори 2017 г., за народни представители през 2009 г., за членове на Европейския парламент през 2009 г. Била е член на комисията и от 2011 до 2014 г.
За заместник-председател депутатите одобриха и доц. Таня Йосифова, предложена от „Обединени патриоти“. Тя има над 20-годишен опит в областта на гражданското право. Преподавател е в УНСС, ЮЗУ „Неофит Рилски“ и академията на МВР, като досега не е била член на избирателната комисия.
Одобрена бе и кандидатурата за заместник-председател на Кристина Цанкова-Стефанова, предложена от парламентарната група на "Воля".
Предложението за секретар на ЦИК дойде от парламентарната група на ДПС и също срещна одобрението на мнозинството. Секретар отново ще бъде Севинч Солакова, която заема поста и към настоящия момент. Юрист по образование, Солакова е била член на ЦИК от 1995 г. до 2005 г. и секретар от 2011 г. досега.
Съгласно Изборния кодекс само ръководството се избира от парламента, а останалите членове на комисията се назначават с указ на държавния глава. Мандатът на текущия състав на ЦИК изтича на 21 март.
Социалният министър не вижда проблем в текстовете на бюджета, въпреки жалбите до Конституционния съд
Борисов за "Безмер": Решението за самолетите е трябвало да остане, каквото е било при кабинета "Желязков"
Въпреки рекордно ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" продължава да работи по график
Бойко Борисов: ГЕРБ има хора, които, ако са кандидати за президент, ще бият на втори тур
В издирването на 4-годишното дете от трънското село Радово се включиха 80 души
Мерки срещу безводието на Дунав: В Румъния взривиха скала, за да работи АЕЦ „Черна вода“