МВР, министерството на отбраната и службите за сигурност отбелязаха 8-ми март по нестандартен начин. За първи път в България техни служители-жени проведоха състезание по точна и бърза стрелба.
48 жени от сектор "Сигурност" замениха униформите с цивилни дрехи и насочиха пистолетите си към мишените, за да покажат точен мерник. Сред тях е инспектор Мария Ботева от "Пътна полиция".
инсп. Мария Ботева - "Пътна полиция": Оръжието е едно от най-силните противодействия срещу престъпниците, но то пък е и едно от най-големите отговорности, които човек може да поеме, когато е в ситуация на риск. Моят баща ме е учил като дете още да стрелям. Винаги съм приемала предизвикателства, а това е един изключителен турнир.
Турнирът по стрелба се проведе пред погледа на генерал-майор Нонка Матова. Единствената жена в света, която поставя два световни и два европейски рекорда на европейско състезание по стрелба с пушка за мъже.
генерал-майор инж. Нонка Матова: В нашата система и нашата държава никога не се е правило разлика между мъже и жени. Днес се стреля много повече, подготовката е много по-тежка.
Текст: Надупчените в центъра мишени показаха, че в стрелбата жените не отстъпват по качества на мъжете. Най-бързите и точни състезателки получиха и награди.
комисар доц. д-р инж. Валентин Тодоров Чочев - заместник-ректор на Академията на МВР: Не бих искал жена ми да има толкова точен мерник, за да не ме качи на мушката някой ден.
инсп. Пенка Стоянова - отдел "Охранителна полиция": Като начало мисля, че е много добре. Догодина се надявам да бъдем повече от 100.
ст. комисар д-р Благородна Макева - заместник-директор на Главна дирекция "Национална полиция": Голяма част от разследващите полицаи са точно жени. Жените се отличават с прецизно и точно изпълнение на поставените задачи и инициативност.
В Академията на МВР беше представена и специална изложба със снимки и документи от историческите успехи на жените, които са били служители на МВР и Министерството на отбраната.