ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Участници от 23 държави се включват в Първата младежка олимпиада по информатика

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:23 мин.
Още

96 състезатели от общо 23 държави ще участват в първата Европейска младежка олимпиада по информатика. Стартът на състезанието, което ще продължи седмица, беше даден този следобед на тържествена церемония в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

В надпреварата се включват младежи на възраст до 15 години и половина. Целта на организаторите е да насърчат интереса към информационните технологии и да стимулира състезателното програмиране сред младежите.

На събитието присъства българският еврокомисар Мария Габриел, която обяви, че за Европейската комисия цифровите знания и умения на младите хора са приоритет.

Международната олимпиада се провежда по патронажа на президента Румен Радев.

Румен Радев, президент на Република България: С вашите програми вие залагате не просто технически прогрес, вие залагате модела на поведение на хората. Вие го моделирате. Вие моделирате бъдещето, моделирате обществените отношения. Ето това е огромна отговорност и аз ви съветвам никога да не я забравяте, когато мислите за вашите сложни алгоритми и програми.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?