Крупните земеделци и големите земеделските фондове у нас настояват час по-скоро да започне уедряване на земята, за да могат да кандидатстват по европейски програми. Собствениците с малко земеделски площи обаче са песимистично настроени, тъй като смятат,...
Крупните земеделци и големите земеделските фондове у нас настояват час по-скоро да започне уедряване на земята, за да могат да кандидатстват по европейски програми. Собствениците с малко земеделски площи обаче са песимистично настроени, тъй като смятат, че при замяната, ще бъдат ощетени. Репортаж на колегите от Русе.
Русенският адвокат Иван Маринов има земеделски земи в 3 области. Площта им е по десетина декара. Според него при окрупняването на земеделските площи малките собственици ще получат по-неплодородни земи. А това ще доведе до по-ниски добиви, хиляди левове загуби, а за някои дори и фалит.
Иван Маринов: „Дори един земеделски производител да се регистрира, да я работи тази земя, на която е собственик, много често се случва той да обработва съвсем друга земя, „благодарение“ на тази комасация.“
Големите селскостопански производители обаче са на друго мнение. Комасацията е необходима, за да могат по-лесно да кандидатстват за евро средства. Освен това, при уедряване на земята земеделците ще могат да инвестират в инфраструктура за напояване, както и да се направят полски пътища в масивите.
Мариян Станчев, управител на агенция за покупко-продажба на земи: „Защото ти, ако имаш 3 000 декара, а другият има 10 декара, аз ще измина 5 километра до моята нива, а той няма и километър и е по-разумно този, който има повече, той да изминава голямо разстояние, защото иначе много се оскъпява продукцията.“
Уреждането на поземлените отношения с цел окрупняване на земеделските площи е сред приоритетите на правителството.