Бизнесът е готов да осигури до 200 000 работни места в различни сектори на икономиката.
Това стана ясно по време на среща на министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер с представителите на работодателските организации.
Представителите на IT бранша изтъкнаха, че могат да назначат до 30 000 специалисти във високотехнологичните сектори. Те посочиха, че много от българските компании имат представителства в Украйна и са готови да осигурят работа в страната ни на специалистите оттам.
20 000 работни места би могла да поеме текстилната промишленост. Има нужда от кадри и в преработващата промишленост, в селското стопанство, в туризма и други. Търсят се и машинни инженери, шофьори, строители.
Как са уредени правото на престой и работа на украинските граждани, които пристигат у нас
Национален координационен щаб с участието на работодателите ще подпомага украинските граждани, които търсят убежище и работа в страната ни.
Ще бъде стартиран и единен информационен портал, където ще се качвана информация за наличните работни места в България за украинските граждани. В него ще има информация за това какви професионални квалификации и образование се изискват.
"Трябва да канализираме процеса, така че по-лесно да включим бесарабските българи и украинци в пазара на труда у нас и да им осигурим достоен живот. Ще им бъдат осигурени възможности за облекчаване на условията за пребиваване и работа в България", посочи министър Лорер.
Бесарабските българи и украинските граждани са добре дошли у нас, беше подчертано от всички на срещата.
Ще поскъпнат ли хлябът, месото и основните храни заради скока на цените на горивата?
Румен Радев (АИКБ): Пазарът на горива реагира на всяко от изказванията на Тръмп
Иран предупреди Румъния, че ще реагира, ако се разреши на САЩ да използват румънски бази за операции в Близкия изток
Година след трагедията в Кочани: 63 бели стола - символ на угасналите 63 живота