Близо 14 млрд. долара ще струва изграждането на двата нови блока в АЕЦ "Козлодуй", обяви министърът на енергетиката Румен Радев.
Той подписа стратегическо споразумение за сътрудничество с помощник секретаря на САЩ по енергетика Андрю Лайт. Двамата са обсъдили малки модулни реактори за преработка на отпадъците.
Максималната цена на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй трябва да бъде до 14 млрд. долара, а цената на тока под 127 лева за мегаватчас.
"Това е, към което се стремим и то е напълно постижимо. Много е важно нататък как ще се сложат нещата организационно, решението на кабинета е за договорености при фиксирани срокове, и при фиксирана цена", каза министърът на енергетиката Румен Радев.
Американската компания "Уестингхаус" ще е готова с първа прогнозна цена на проекта до края на март.
"Ние гледаме на блокове 7 и 8 като на държавен проект с наше държавно участие, със самоучастие, което да е в диапазона между 25 - 30% и със заемно финансиране, част от което сме готови да обезпечим със съответните държавни гаранции", допълни Радев.
България и САЩ подписаха днес споразумение за цялостно сътрудничество в сферата на ядрената енергетика за мирни цели.
"Това не е просто споразумение от стратегическа значимост каквото и да е, защото когато две държави решават да изграждат заедно инфраструктурен проект, това е дълготрайно решение - то може да се развива в рамките на следващите сто години", уточни Андрю Лайт.
Основно място в споразумението заема именно изграждането на нова мощност в първата ни атомна централа.
"Ние ще се ангажираме не само в изграждането на мощността, но и на обучението на служители, не само тук в България, но и в региона, защото България ще бъде лидер в региона. Това не е просто партньорство, това е сътрудничество за следващите поколения, надявам се че моите деца ще могат да дойдат да го видят, когато бъде построен, че моите внуци също ще дойдат", коментира Андрю Лайт.
Вашингтон е поел ангажимент и да помогне на България при осигуряването на средства за новите ядрени мощности.
"Ние обсъждаме възможностите за финансиране, както мостово така и на базата на инструменти издавани на базата на нас гаранции", каза още Радев.
България се е договорила със САЩ да си сътрудничи и обменя опит по отношение на преработката и съхранението на използвано ядрено гориво.
По-високи пенсии от юли: От август се вдигат минималните осигурителни прагове и максималният осигурителен доход
Регионална икономическа среща: Конференция на Американските търговски камари в България, Гърция и Турция
Гълъб Донев: Служителите на МВР и военните ще си плащат осигуровките от догодина
Стою Стоев: Вместо съдебна реформа управляващите запазиха политическия контрол върху ВСС
Митничари откриха 73 бойни пистолета в камион на „Капитан Андреево“, пътувал за Нидерландия
След земетресенията във Венецуела: Загиналите са поне 235, продължава търсенето на оцелели