Проектът за софийското метро няма да бъде ощетен, той ще бъде реализиран. Това заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" вицепремиерът Атанас Пеканов.
Служебният кабинет търси вариант за намаляване на други средства за столицата по Плана за възстановяване и устойчивост - например за ВиК.
Приоритет за Пеканов остават здравеопазването, образованието и енергетиката. Има зададени критерии от ЕК, трябва да спомагат за зеления преход. Надграждаме някои пера, в други е имало излишни разходи, коментира Пеканов.
Даде като пример за добър проект този за STEM центрове, като се предвижда национален такъв, в който да се обучават преподаватели.
Ще увеличим и средствата за фотоволтаични клетки, каза Пеканов.
По половината проекти по Плана за възстановяване и устойчивост е имало оптимизация през последния месец, изчисли вицепремиерът. На всяко тримесечие ще се следи дали се изпълняват заложените цели. Тази година по плана предварителното финансиране е 1,6 млрд. лева. Нито една държава все още не е получила средства по този механизъм, каза Пеканов.
В края на юли служебният кабинет ще е готов с работата по Плана за възстановяване и устойчивост, коментира още служебният вицепремиер.
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС: Първият бюджет на държавата в евро няма визия за бъдещето
Пожар на кораб, нефтен разлив и противодействие на бомби от подводница разиграха на учението "Бриз 2026"
Премиерът: България защитава своя интерес, но не пречи на съюзниците си да защитават своя
КНСБ категорично против отпадането на реда за определяне на минималната заплата в бюджета за 2026 г.
Премиерът: България защитава своя интерес, но не пречи на съюзниците си да защитават своя
Пожар на кораб, нефтен разлив и противодействие на бомби от подводница разиграха на учението "Бриз 2026"
Доклад на ЕК за върховенството на закона: В ход е подобряване на независимостта на обществените медии