Атлети от Кения завършиха на челните позиции на маратона във Варна

Маратон Варна
11:47, 14.05.2023
Чете се за: 07:05 мин.

Представители на Кения заеха първите три места при мъжете в класическата дистанция на маратона във Варна.

Първи финишира Лабан Черуйот с време 2:20.49 часа. След него се нареди Йезекил Кипкорир, който премина трасето за 2:21.04 часа, а трети остана Матю Кибет с време 2:21.59 часа.

"Много съм доволен и щастлив от победата. Доволен съм от резултата. Времето не беше леко за бягане. Трасето не беше много трудно, но не беше и равно. Надявам се догодина да защитавам титлата си тук" заяви победителят в интервю за БНТ.

От българите най-добре се представи Исмаил Сенанджи, който финишира четвърти с време 2:29.03 часа.

"Щастлив съм, защото основната ми цел бе да спечеля националния шампионат. Искаше ми се да направя малко повече, но ми бе трудно във втората част. Трасето е добро, днес бе малко по-влажно. Хубаво е да бягаш по брега на морето. Опитвам се да вдъхновя младите хора да участват в това състезание. От 2013 г. участвам по състезания в България. Тук намерих жена си. Имам друга работа и не е никак леко да съчетавам двете неща. Това е вторият ми най-добър резултат във Варна', коментира той.

При дамите маратонското бягане спечели българката Маринела Нинева. Тя премина по новото трасе на маратона за 2:46.08 часа. Втора остана Таня Димитрова, която пробяга 42.195 километра за 2:57.51 часа. Трета в състезанието завърши Илияна Стефанова, която премина трасето за 3:16.51 часа.

Атлети от Кения триумфираха и в надпреварата на 21 километра на маратона във Варна при мъжете и жените.

При мъжете първите три места заеха представители на Кения. Състезанието спечели Кенеди Роно с време 01:04.46 часа, следван от сънародниците си Алберт Тонуи с 01:04.47 часа и Хилари Кимайо 01:05.09 часа.

"Хубав резултат. Не бях готов за това трасе. Специалист съм по-високопланински трасета. Ще се върна в Кения и ще тренирам. Хареса ми маратонът във Варна. Трудна победа, но съм горд", заяви Кенеди Роно.

От българите най-добре се представи Кольо Райчинов, който завърши на пета позиция с време 01:13.52 часа. При дамите триумфира представителката на Кения Ребека Чепкуамое с време 01:19.03.

"Не постигнах времето, което исках. Беше ми трудно, предвид състоянието ми. Трасето е фантастично, видях красиви гледки. Конкуренцията не беше толкова засилена", каза тя.

Втора остана Десислава Василева (България), която е в категория 45+ с време 01:31.30 часа, а трета – друга българка Емел Махмуд с време 01:36.21 часа.

На 10.5 километра надпреварата спечели Дарио Ивановски от Северна Македония с време 00:30.50 минути.

"Искам да благодаря на организаторите. Организацията е на перфектно ниво. Последните 1 200 м бяха в изкачване. Доволен съм, за мен това беше като една по-бърза тренировка. Участвах тук през 2018 г. Единственият недостатък е, че няма малко повече публика", сподели той.

Втори и трети се наредиха представителите на България Стоян Владков и Атанас Куцаров с времена съответно 00:32.14 минути и 00:33.47 минути.

При жените българки заеха челните позиции. Първа финишира Милица Мирчева за 00:36.24 минути, следвана от Ивелина Маджарова с време 00:40.12 минути и Маринела Цекова, която премина дистанцията за 00:41.47 минути.

"Трасето бе доста приятно, така че съм доволна. Изключително съм щастлива, защото хората имат доста по-голям интерес към събитията през последните години. Това е прекрасна стъпка за българския спорт. Европейското първенство не ми се получи, но мисля, че тази година ще се получат нещата. Тръпката от маратона в Бостън е страхотна. Гледам към Олимпийските игри, те са моя голяма цел. Пожелавам на всички да са здрави и да не се страхуват. С много труд и постоянство всичко се постига", смята Милица Мирчева.

Повече от 150 атлети стартираха в класическата дистанция – 42.195 километра.

По списък общо 1135 души се записаха за всички дисциплини на маратона във Варна. Най-масово е участие на дистанция от 10.5 километра – 544. Заявилите участие в полумаратона са 394. Лекоатлетите са от 32 държави.

За победителите в отделните дистанции има осигурен награден фонд. Победителите при мъжете и жените в класическата дистанция ще получат по 1500 евро, класираните на второто място – по 1000 евро, а третите – по 500 евро. Призьорите при мъжете и жените в полумаратона ще получат премии от по 400 евро, 300 евро и 200 евро. Парични награди са предвидени и за класираните на първите три места мъже и жени в дистанцията 10.5 километра. Победителите ще спечелят по 150 евро, а техните подгласници, класирани на второ и трето място - съответно по 100 и 50 евро.

През 2023 година трасето на маратона е ново и освен по пешеходната зона и крайбрежната алея в града, ще преминава и по участък от пътя от Варна за курорта „Златни пясъци“. По тази причина от 8:30 до най-късно 15:30 часа има ограничение за движението на автомобили в определи зони, които попадат в обхвата на трасето.

Рекордите на маратона са притежание на кенийски атлети - при мъжете Осеа Тюей (Кения) с 2:16:35 часа от 2019 година, а при жените Джабет Наом (Кения) бяга преди две години за 2:33:08 часа.