Седем медала спечелиха българските участници на Европейската младежка олимпиада по информатика през 2020 г. Състезанието се проведе дистанционно в дните между 1 и 6 септември. В надпреварата се включиха над 80 ученици от 27 държави, като всяка страна имаше възможност да участва с по два отбора.
За първия български отбор сребърни медали завоюваха осмокласниците Деян Хаджи-Манич и Веселин Маркович от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“- Варна. Бронзов медал спечели Велислав Гърков (8 клас) от Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“.
Първият отбор беше ръководен от проф. д-р Каталина Григорова от Русенския университет „Ангел Кънчев“и Илиян Йорданов от Факултета по математика и информатика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
От втория отбор сребърни отличия заслужиха Ясен Пенчев (8 клас) от ПМГ„Академик Иван Гюзелев“ – Габрово, Даниел Койнов (7 клас) от ППМГ „Нанчо Попович“ - Шумен и Михаил Банков (9 клас) от МГ „Гео Милев“- Плевен. Осмокласникът Юлиян Славчев от СМГ спечели бронзов медал. Ръководители на втория отбор бяха старши учителят Юлия Димитрова от МГ „Д-р Петър Берон“- Варна и Димитър Добрев от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
Домакин на тазгодишното издание на олимпиадата беше Грузия. Участието на българските отбори се осъществи от Шумен.
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море – анализ на пробите
Scorpions отбелязва 60 години от създаването си с юбилейно шоу тази вечер в София
Вентилаторите са полезни, но при екстремна жега могат да имат обратен ефект
Да пораснеш в интензивното: Бебе живя половин година в реанимацията на "Майчин дом"
Жегата настъпва: Синоптиците от НИМХ предупреждават за температури до 37°
100 животни бяха спасени от голям пожар в стопански двор в асеновградското село Червен (СНИМКИ)