ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Блинкен не очаква пробив на срещата с Лавров

Чете се за: 03:30 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      В Женева първите дипломати на Съединените щати и Русия - Антъни Блинкен и Сергей Лавров, ще обсъждат украинската криза. Преди разговора Блинкен заяви, че не очаква пробив.

      Вашингтон иска категоричен отговор от Русия, че няма да нахлуе в Украйна, а Москва чака писмен отговор на исканията за сигурността си.

      Междувременно в публикация на сайта на руското външно министерство се казва, че руските предложения за гарантиране на безопасността предполагат извеждане на войските от НАТО от България и Румъния, които са се присъединили към Алианса след 1997 г.

      Русия: Извеждане на войските от НАТО от България и Румъния предвиждат предложенията ни за сигурност

      Целта на срещата между първите дипломати е да се намали тлеещото напрежение между Москва и Запада, заради струпването на военни и бойна техника по границата с Украйна. Според Кремъл това не е подготовка за нахлуване, а военни учения. Блинкен пристига в Женева, след като позицията на Вашингтон беше е координирана с Германия, Франция и Великобритания.

      "Заедно с нашите съюзници продължаваме да подкрепяме Украйна и да настояваме Русия да деескалира напрежението. Това, което се случва в източна Европа, има значение за целия свят. Заплахите за свободата, демокрацията и върховенството на закона не са само регионални, те са глобални. И затова трябва да отговорим заедно", заяви Лиз Тръс, министър на външните работи на Великобритания.

      Освен със съгласувана позиция, Блинкен влиза в диалог с Лавров без очаквания за пробив. Вашингтон не иска Москва да нахлува в Украйна, но ако това се случи, е готов на незабавен и решителен отговор.

      Най-добрият вариант би бил дипломатически изход от украинската криза. От седмици това е американската теза. През декември Русия поиска правни гаранции за сигурността си - писмените предложения бяха изпратени до САЩ и до НАТО. Сред исканията на Москва е отказ на Алианса да се разширява на Изток и изтегляне на военната инфраструктура на Алианса до границите от 1997 г.

      Русия: Извеждане на войските от НАТО от България и Румъния предвиждат предложенията ни за сигурност

      В сайта на руското външно министерство са публикувани отговори на журналистически въпроси, като единият от тях е на БНР и гласи следното:

      Какво означава за България и Румъния искането на Русия НАТО да се върне към конфигурацията си от 1997 година - излизане от НАТО, премахване на американските бази или?

      Отговорът:

      Става дума за извеждането на чужди контингенти, техника и оръжие, както и на други стъпки, с цел връщане към конфигурацията от 1997 г. на територията на държави, които не са били членки на НАТО към посочената дата. Това включва България и Румъния.

      Срещата Блинкен - Лавров се смята за последната възможност за търсене на дипломатически изход от украинската криза.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?