Боксьорът Давид Де Пина спечели исторически първи олимпийски медал за Кабо Верде

09:35, 03.08.2024
Чете се за: 01:32 мин.
Париж 2024

Боксьорът от Кабо Верде Давид Де Пина спечели първи в историята олимпийски медал за своята островна държава след победата си на четвъртфиналите на турнира по бокс на Игрите в Париж.

Кабо Верде, нация от около 600 000 души на 10 острова на повече от 300 мили западно от континентална Африка, никога не е стигала до отличие в предишните си седем участия на Олимпиади.

Де Пина постигна две победи в категория до 51 килограма при мъжете в Париж, за да си гарантира бронзов медал, което е историческо постижение за спорта в неговата страна.

"Направих го за моята страна, защото го заслужаваме. Ние сме малка държава, малък остров и никога не сме постигали това преди. Аз съм първият, който написа историята! Усетих подкрепата, която моята страна ми даде, а ние я заслужаваме, защото сме преминали през трудни моменти, за да стигнем до тук", коментира боксьорът.

Де Пина победи Патрик Чиниемба от Замбия в необикновен двубой между боксьори от африкански нации. Чиниемба, африканският шампион и бронзов медалист от Игрите на Британската общност, не успя да спечели едва трето олимпийско отличие в историята на своята държава.

Давидис към освободения от Русия затворник Олег Орлов: "Слава Богу, че те виждаме свободен"