Заповедта е издадена за престъпления срещу човечеството и военни престъпления
This is a modal window.
Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, бившия министър на отбраната на Израел Йоав Галант и смятания за мъртъв лидер на Хамас Мохамед Дейф.
Обвиненията са за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху определи решението като "антисемитско" и обяви, че е жертва на нов "процес Драйфус". Той отхвърли обвиненията като абсурдни и фалшиви и обяви, че няма да се поддаде на натиск в своята защита на израелския народ.
Международният съд в Хага посочва, че има достатъчно основания да смята, че Бенямин Нетаняху и Йоав Галант носят наказателна отговорност за гладуването в Газа и за преследване на палестинци при офанзивата в анклава в отговор на нападението на Хамас от седми октомври миналата година.
Обвиненията срещу Мохамед Дейф са за масови убийства, изнасилвания и вземане на заложници при нападението срещу Израел на същата дата. Обвинението обяви, че продължава да събира информация, доказваща неговата смърт при израелски въздушен удар в Газа през юли. Израел и Хамас отхвърлиха обвиненията. Палестинската групировка приветства заповедите за израелските лидери като важен етап към справедливост.
124 са страните, които членуват в Международния наказателен съд, Израел и Съединените щати не са сред тях. Според Израел трибуналът в Хага е загубил всякаква легитимност с абсурдните заповеди за арест на Нетаняху и Галант.
"Първо, няма да ви позволим да посегнете на Нетаняху. Това няма да стане. И второ - почакайте два месеца, докато Тръмп встъпи в длъжност и тогава да видим какво ще кажете", заяви Яфит Барух - привърженичка на премиера Нетаняху.
Според бившия премиер Нафтали Бенет заповедите са срамно петно не за израелските лидери, а за самия трибунал и неговите членове. Опозиционният лидер Яир Лапид нарече решението на трибунала "награда за тероризма". Бени Ганц, който напусна военния кабинет на Нетаняху през юни, заклейми "моралната слепота на трибунала и определи заповедите за арест като "срамно петно с исторически пропорции, което никога няма да бъде забравено".
Итамар Бен-Гвир, който е лидер на ултранационалистическата партия в коалицията Нетаняху, призова израелският отговор да бъде анексиране на окупирания Западен бряг, където палестинците искат да изградят независима държава. Новината за заповедите за арест на израелските лидери завари ръководител на дипломацията на Евросъюза Жозеп Борел в Йордания.
"Решението не е политическо, а съдебно, на Международния наказателен съд. Решението съда трябва да се уважава и да се прилага", каза Жозеп Борел - върховен представител на ЕС.
Нидерландия изрази готовност при необходимост да предприеме действия за ареста на Нетаняху. Франция обяви, че ще реагира в съответствие с устава на Международния наказателен съд. Американският сенатор Линдзи Греъм, съюзник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, определи трибунала в Хага като "опасна шега". Според него е време американският Сенат "да предприеме действия и да санкционира този безотговорен орган".