Парламентарната група на БСП е внесла жалба в Конституционния съд на промяната в правилника на парламента от 6 ноември, с която бе взето решение народните представители в карантина или на домашно лечение от COVID-19 да участват в работата на Народното събрание онлайн.
Аргументът на социалистите е, че в Конституцията ясно е записано, че за да започне пленарна работа Народното събрание са нужни повече от половината депутати присъстващи в зала, като никъде не се допуска или упоменава възможността те да работят дистанционно.
Освен това от БСП питат дори при сегашната промяна на правилника не е предвидено онлайн участие в пленарни заседания на депутати, болни от други заболявания, различни от коронавирус.
"Според нас този акт на управляващите свежда ролята на народните представители до пълна формалност. Практиката показва, че виртуалните депутати, участващи в заседанията от видеостена, не вземат участие в дебатите и разискванията, а единствено осигуряват нужния кворум. Виртуалното участие се отнася и само до народни представители, заболели от COVID. Ако колега е болен от нещо друго, той няма същите права", каза Явор Божанков - депутат от ПГ на БСП.
Проверяват сигнал за хранително натравяне на деца по време на футболен турнир в Пампорово
Протестиращи в Габрово настояха за повече сигурност и справедливост след побоя от 19 юни
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата АМ "Струма" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите