НОВИНИ

Данчо Пенчев: Инфекциозните клиники в София са запълнени почти на максимум

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Снимка:
      bnt avatar logo
      от БНТ
      07:49, 04.08.2022
      Чете се за: 02:30 мин.
      Здраве
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Инфекциозните клиники на територията на София - "Св. Анна", Инфекциозна болница, ВМА, "Софиямед", в момента са запълнени почти на максимум с неусложнени случаи. С вчерашна дата са 120 неусложнените случаи, 15 интензивни легла са заети. За момента капацитетът в столицата не е изчерпан, но повишените случаи водят след себе си увеличаване на хоспитализациите. Това заяви в "Денят започва" директорът на столичната РЗИ Данчо Пенчев.

      За мерките в София Пенчев уточни, че заповедта е за срок от 15 дни. В нея са споменати обектите, където маските трябва да се носят задължително - лечебни заведения, оптики, аптеки, търговски обекти. Във фитнесите и заведенията за хранене няма да има маски. Деца под 6-годишна възраст също няма да носят маски.

      Задължително с маска от днес на закрити обществени места в София

      "Надеждите са в този срок да успеем да пречупят вълната. София в момента е в едно високо плато. Към днешна дата броят на положителните е 389. На база 14-дневна заболеваемост са 465 на 100 000", каза Пенчев.

      Уточни, че безспорно има и скрита заболеваемост.

      Каза също, че носенето на маски в транспорта е дало резултат. Надява се да не се стигне до по-строги мерки.

      За нарушаване на заповедта на РЗИ ще има контрол. Ще се извършват проверки и ще се налагат глоби от 300 до 500 лв. за неносене на маски.

      Пенчев обаче каза: "Ние не сме пъдари. Носенето на маска е вътрешно убеждение - човекът да пази както себе си, така и близките си".

      Има тенденция за намаляване на срока на карантината, но това е решение на национално ниво, каза още Данчо Пенчев.

      Той прогнозира нова вълна през октомври.

      Вижте целия разговор във видеото

      Гледайте повече теми от "Денят започва"

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Григор Димитров се завърна на корта с трудна победа
      Григор Димитров се завърна на корта с трудна победа
      Пилотът Марио Бакалов: Нормализирането на полетите няма да е скоро, билетите ще стават все по-скъпи
      Пилотът Марио Бакалов: Нормализирането на полетите няма да е скоро, билетите ще стават все по-скъпи