ДПС обмислят законодателен вариант, чрез който държавата да поеме контрола върху оперативното управление на бургаската рафинерия на "Лукойл", за да спази наложеното от ЕС ембарго. Това заяви Йордан Цонев от ПГ на ДПС. Предложението идва по примера на Италия, която пое временно управлението на местната "Лукойл".
Италия поставя временно под държавно управление рафинерията на руския гигант "Лукойл"
"Тъй като се чуха много въпроси от различни страни, че ако износът спре, рафинерията може да спре работа и България да има проблем с доставката на дизелово гориво, ние също обмисляме законодателен вариант, в който българската държава да влезе в ръководството и в оперативното управление на рафинерията, ако има нужда от това. Защото дерогацията за две години България да ползва руски петрол е дадена за български граждани, а не за търговски печалби на "Лукойл" или който и да стои зад него. Нашата цел е да се осигури евтино гориво за българските граждани. Дали ще бъде чрез законодателен вариант, дали чрез "златната акция" или по някакъв друг начин, но ще се опитаме да осъществим това", заяви Цонев.
ЕК все още няма позиция дали "Лукойл Нефтохим" може да изнася преработени продукти
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Жълт код за опасни горещини в 14 области на страната - температури до 37
Обстановката във Венецуела - властите ограничиха достъпа до щата Ла Гуайра