26 000 битови абонати ще бъдат компенсирани чрез приспадане на суми от сметките им за ток
Отпуснатите от държавата 2,2 млн. лв. за домакинствата, останали без ток по Коледа, ще бъдат възстановени в едномесечен срок от ЕРП-тата. Това решиха депутатите, приемайки на второ четене специалния законопроект за компенсациите. Определени са и тежки санкции за отказ от плащането.
Общо 26 000 битови абонати ще бъдат компенсирани чрез приспадане на суми от сметките им за тока. За целта кабинетът отпусна на министерството на енергетиката 2,2 млн., които чрез Фонда за енергийна сигурност ще се предоставят на ЕРП-тата.
Всяко енергодружество има срок от 1 месец да върне парите във фонда за енергийна сигурност. Ако не го стори, тогава глобата е 700 хил. лв.
Енергодружествата заявиха, че обжалват всяко едно решение на министъра на енергетиката, според което те трябва да поемат цялата вина за прекъснатото електроснабдяване през коледните празници.
"Енерго-Про" снабдяващи Североизточна България, коментираха че законопроектът е несправедлив, правно необоснован и прехвърля социалните разходи на държавата върху бизнеса. От EVN България също не са съгласни с днешното законодателно решение.
Петър Костадинов, EVN България: "Решението, което днес парламента прие на второ четене, разгорещените дебати, показаха, че това решение е нееднозначно - ние не го приемаме, смятаме, че законодателство в крачка, приемано от днес за утре и за индивидуален случай не е нещо, което благоприятства бизнес средата.
Електроразпределение Запад определиха текста като дискриминационен и противоречащ на Конституцията.
България търси по-тясно индустриално партньорство с Полша и насърчава нови инвестиции
В повечето държави извън еврозоната гражданите подкрепят присъединяването към единната валута в ЕС, сочи проучване
Българската хотелска асоциация: Няма стотици проценти печалби, а заплатите са близки до средните в страната
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци продължават да се движат надолу
Поредна размяна на удари между САЩ и Иран и взаимни обвинения в нарушаване на примирието