Министрите на енергетиката на страните от ЕС обсъждат на извънреден съвет в Брюксел кризисния план на Европейската комисия за доброволно намаляване на потреблението на газ с 15% от началото от 1 август тази година до края на март следващата. Еврокомисията настоява съкращенията да станат задължителни, ако доброволното намаление на потреблението не доведе до резултат. Част от държавите се обявиха срещу плановете на комисията.
"Днес ще обсъждаме готовността на ЕС за идващата зима. Вчерашните изявления на "Газпром" още веднъж потвърждават, че трябва във всеки момент да сме готови за възможно съкращаване на доставките от страна на Русия. За да сме готови за това, трябва да действаме сега, трябва да се подготвим много добре, за да се справим с кризата заедно. Намаляването на нашето потребление ще ни позволи да продължи и запълването на нашите газови хранилища, които в момента са пълни около 66%. Това ще ни позволи да намалим и разминаването между търсенето и предлагането в бъдеще. Очаквам интересен политически дебат, защото обстоятелствата в отделните държави са различни, те тръгват от различна стартова позиция, но очаквам в края на деня да постигнем политическо споразумение", заяви Кадри Симсон - еврокомисар по енергетиката.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube
Горещите вълни и глобалното затопляне: Според доклад дейността на човека ускорява затоплянето
Влак с 200 пътници и без работещ климатик блокира в Италия по време на горещините
Патриарх Даниил: Санкциите срещу руския патриарх Кирил не постигат целта си