Гърция обърна Нова Зеландия след почивката и се класира за 1/8-финалите на световното по баскетбол

гърция обърна нова зеландия почивката класира финалите световното баскетбол
18:51, 30.08.2023
Чете се за: 04:52 мин.

С обрат през второто полувреме Гърция победи Нова Зеландия с 83:74 (15:20, 17:23, 18:11, 33:20) и се класира на второ място в група "С", с което си осигури място в топ 16 на световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Филипините и Индонезия.

Срещата в Пасай бе пряк сблъсък между двата отбора за втората позиция, тъй като преди двубоя те имаха по една победа над Йордания и по една загуба от САЩ. Нова Зеландия започна по-добре и контролираше играта напълно през първото полувреме. Елините обаче стопиха изоставане от 15 точки при 28:43 малко преди изтичането на първите 20 минути, за да стигнат аванс от 12 точки при 73:61 в средата на последната четвърт.

Въпреки финалния си щурм, новозеландците така и не успяха да се доближат на по-малко от две притежания от Гърция и да стигнат до обрат.

За гърците най-резултатен бе Йоанис Папапетру с 27 точки, а Янулис Ларенцакис добави 20. За новозеландците Шей Или вкара 27 точки, докато с 19 се отчете Рубен Те Ранги.

В група "F" Словения очаквано зае първото място след трета поредна победа. Водени от Лука Дончич, който реализира 19 точки, европейските шампиони за 2017 година се наложиха над дебютанта Кабо Верде с 92:77 (24:21, 21:17, 24:17, 23:22). Въпреки двуцифрената разлика, африканският тим успяваше да се държи съвсем близо в резултата почти до края на самия мач.

Словенците обаче не допусна изненада, а за това им помогнаха и вкараните 23 наказателни удара срещу само осем за Кабо Верде.

Клемен Препелич реализира 18 точки за победителите, докато за Кабо Верде най-резултатен със 17 точки бе Жоао Гомеш. Гардът на Ямбол Уилямс Тавареш пък вкара 5 точки.

В група "В" Пуерто Рико зае второто място след победа със 107:89 над Китай. За карибската страна успехът бе втори и тимът завършва на второ място в класирането след фаворита Сърбия.

Тремонт Уотърс приключи с 22 точки за победителите, а "дабъл-дабъл" от 18 точки и 10 борби направи Исмаел Ромеро. За Китай, който завършва първата групова фаза с три загуби в три мача, Чжао Жуй се отчете с 16 точки.

Световният шампион Испания продължава към втората групова фаза като победител в група "G". Баскетболистите на старши треньора Серджо Скариоло постигнаха трети пореден успех след 85:65 (16:17, 27:17, 21:18, 21:13) над Иран.

Изненадващо персите спечелиха първата четвърт на мача със 17:16, но още до края на първото полувреме Испания поведе с девет точки. През вторите 20 минути разликата продължи да расте, за да се стигне до закономерната победа на "Ла Фурия".

Най-полезни за победителите бяха братята Ернангомес. Хуанчо завърши с 21 точки на сметката си, а Уили прибави още 16. За Иран 18-годишният Мохамад Амини вкара 19 точки.

В другия мач от групата, който бе пряк сблъсък за второто място, Бразилия победи с 89:77 (23:25, 27:21, 20:19, 19:12) Кот д'Ивоар. Африканският тим спечели първата част на мача с 25:23 и бе с изоставане от само три точки в средата на последната четвърт, но в крайна сметка класата на бразилските баскетболисти си каза думата.

Яго завърши с 24 точки за южноамериканците, а Тимоти Соареш прибави 15. За Кот д'Ивоар Седрик Ба направи "дабъл-дабъл" от 13 точки и 13 борби.

Отборите, завършили на първите две места във всяка от осемте групи, продължават към втората групова фаза, за която се зачитат всички резултати от първия етап. Тимовете, останали на трето и четвърто място, ще играят за разпределение на позициите от 17-а до 32-ра.

Протест в Кюстендил срещу промените в Закона за енергетиката и либерализацията на пазара на ток