ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
НА ЖИВО: Четвъртият вот на недоверие - неуспешен
Чете се за: 01:15 мин.
"Фич" и "Стандарт енд Пуърс" повишиха...
Чете се за: 02:32 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Ген. Мутафчийски: Битката с Ковид не е спечелена

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:57 мин.
Още
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Не бих казал, че битката с Ковид е спечелена, въпреки че много ми се иска, въобще не е в миналото. По време на Първата и Втората световна война огромна част от загиналите не са загинали на бойното поле, а са загинали от инфекциозни болести, така е било и с испанския грип, заяви в "Денят започва" директорът на ВМА ген. проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

Той поясни, че страната ни трябва да е подготвена за възникването на нови пандемии, тъй като ще бъдем подложени на непознати вируси. В класация за готовността на държавите в Европа за справяне с пандемия към настоящия момент и към бъдещето България е на предпоследно място, подчерта ген. Венцислав Мутафчийски.

"Много ме възмущаваше по време на пандемията когато с насмешка се говореше - ще ваксинират гледачи на норки, ами ще ги ваксинираме, защото норките се оказаха възприемчиви и когато отиде вирусът в норката ние не знаем как може да се промени", допълни ген. Венцислав Мутафчийски.

По думите му във ВМА е създаден диагностичен блок, който е залепен към Инфекциозната клиника.

"Създадохме съвършената клиника. Не е нужно да напуска пациентът сградата на болницата, за да се направи скенер, рентген, вирусологично изследване, включително с възможност за телемедицина. При някои инфекциозни заболявания при лечението не е нужно да преминават лекарите лично", каза още ген. Венцислав Мутафчийски.

Гледайте повече теми от "Денят започва"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?