ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Главчев за изборите: Ако вижда нередност, президентът може да сезира Конституционния съд

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:35 мин.
Политика

Според премиера вотът е бил най-охраняваният досега

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Ако вижда нередност, президентът може да сезира Конституционния съд. Това каза премиерът Димитър Главчев по повод критиките на държавния глава за честността на вота.

      "Нямам навика да коментирам изказвания на президента. Предложили сме му доклад, на базата на който да вземе своите решения. Впрочем той е един от тези, които могат да сезират Конституционния съд, ако види нередност, може да го направи", каза Главчев.

      Той подчерта, че днес излиза докладът на МВР са свършеното на изборите в неделя.

      От МВР и от ДАНС са представили доклади, които са адресирани до президента, до Народното събрание и до Министерския съвет, в които са дали пълен отчет за това, което са направили по време на изборите. На базата на този доклад трите институции ще имат възможност да вземат своите решения. Ще ви кажа оценката на международни наблюдатели, става въпрос за ПАСЕ, които казват, че изборите са конкурентни и ръководени професионално от изборната администрация и дават добра оценка на организацията на изборите.

      Снимки: БТА

      На въпрос гледал ли е кадрите от видеонаблюдението на вота, на които се виждат изборни нарушения, премиерът отговори:

      "Гледам ги много внимателно, но вие знаете ли състава на СИК та ми задавате така въпроса. Това са представители на всички партии, там няма представители на изпълнителната власт. Ако има нещо нередно, образувано е досъдебно производство относно кадрите между впрочем.

      - Не ви ли притесняват тези кадри?

      - Разбира се, че ме притеснява, но дали трябва още да продължи да ме притеснява ще разберем от органите, които са компетентни, а това са прокуратурата и съда. Няма представители на изпълнителната власт в СИК, даже и ЦИК не е толкова компетентен в случая", обобщи Главчев.

      Според думите му това са най-охраняваните избори до сега.

      "Най-много отговаряхме на сигнали, най-много досъдебни производства има, най-много предупредителни протоколи има - подписани и издадени. На последните избори 3300 машини са проверени."

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?