И Мартин Нанчев на финал на световното по кану-каяк в Пловдив

В събота общо седем български лодки ще се стремят да стигнат до гонката, определяща медалистите.

Мартин Нанчев
19:17, 19.07.2024
Чете се за: 05:15 мин.

Още една българска лодка заслужи участие във Финал А на световното първенство по кану-каяк за младежи до 23 г., юноши и девойки. Роденият през 2006 г. Мартин Нанчев се класира за Финал А на едноместно кану 1000 м при юношите. Той завърши на второ място в полуфиналната си серия, като бе изпреварен само от китаеца Ксюбиао Жонг. Първите три лодки продължаваха към битката за призовите места, а българският кануист заслужи да е сред деветимата най-добри. Финал А в дисциплината с участието на Мартин Нанчев е в събота от 10:34 часа на гребния канал в Пловдив.

Родените през 2004-а Памела Иванова и Ванеса Димитрова се класираха за Финал Б на двойка каяк 500 м при жените до 23 г. Българките завършиха на шесто място в полуфиналната серия, от която първите три влязоха във Финал А.

Светломир Иванов се класира на Финал Б на едноместен каяк 500 м при юношите. Той завърши пети в полуфиналната серия. Първит етри лодки влязоха във Финал А, класиралите се до шесто място - във Финал Б, а останалите - във Финал С.

Двойката каяк 500 м микс при юношите и девойките – Радостина Ангелова и Каан Ахмедов, се разминаха за съвсем малко от класиране за гонката за разпределение на призовите места. Движеха се с второ време на половината дистанция от полуфинала, но във финалните метри останаха извън трите лодки, продължаващи към финал.

По-рано през деня в петък три български лодки извоюваха призови класирания от първата сесия с финали на Световното първенство по кану-каяк за младежи до 23 г., юноши и девойки в Пловдив.

Дария Павлюк е пета в света на едноместно кану 1000 м при девойките. Тя записа най-предното българско класиране до момента. След първите 250 м се движеше на позиция за медал, а в заключителните 250 м водеше битка за четвъртата позиция. И все пак Дария остави зад себе си лодките на Украйна, Италия, Полша и Испания, завършвайки на пето място във финала. Титлата спечели Мария Папичук (индивидуален спортист), среброто е за Ксяо Чен (Китай), а бронзът взе Пана Гьор (Унгария).

Бранимир Христов и Преслав Симеонов са шести в света на двойка каяк 1000 м при младежите до 23 г. Със силни последни 250 метра българите успяха да изпреварят лодките на Испания и Швеция и финишираха шести от деветте финалиста. Златните медали спечели двойката каяк на Германия, пред Унгария и Италия.

Давид Кивел, Мартин Теодосиев, Павел Владимиров и Виктор Тодоров станаха осми в света на четворка кану 500 м при юношите. Шампионската титла завоюва четворката на Унгария, сребърните медали са за Украйна, а бронзовите - за Полша.

Дотук българските лодки имат общо четири финала за разпретеляне на призовите места.

В събота общо седем български лодки ще се стремят да стигнат до гонката, определяща медалистите. Сред тях е и олимпийката ни Йоана Георгиева. Тя ще гребе на полуфинал на 500 м едноместен каяк при жените до 23 г. в 17:09 часа.

Българското участие на световното първенство в събота, 17 юли:
Едноместен каяк 500 м, младежи до 23 г. - Теодор Асенов (Финал С) - 9:06 часа
Двуместен каяк 500 м, юноши - Никола Димов и Кристиян Георгиев (Финал С) - 9:12 часа
Двуместен каяк 500 м, младежи до 23 г. - Памела Иванова и Ванеса Димитрова (Финал Б) - 9:45 часа
Едноместен каяк 500 м, юноши - Светломир Иванов (Финал Б) - 9:51 часа
Едноместно кану 1000 м, юноши - Мартин Нанчев (ФИНАЛ А) - 10:34 часа
Едноместно кану 200 м, девойки - Радостина Ангелова (Полуфинал) - 15:05 часа
Едноместно кану 200 м, младежи до 23 г. - Анна Иванова (Полуфинал) - 15:10 часа
Едноместен каяк 1000 м, юноши - Светломир Иванов (Полуфинал) - 15:53 часа
Едноместен каяк 500 м, младежи до 23 г. - Йоана Георгиева (Полуфинал) - 17:09 часа
Едноместен каяк 500 м, юноши - Мартин Нанчев (Полуфинал) - 17:33 часа
Едноместен каяк 500 м, младежи до 23 г. - Преслав Георгиев (Полуфинал) - 17:39 часа
Едноместен каяк 500 м, девойки - Дария Павлюк (Полуфинал) - 17:57 часа