Италия победи Франция и спечели отборната титла на шпага за жени

Първо злато в дисциплината за италианките

Италия шпага жени
23:06, 30.07.2024

Италия спечели отборната титла на шпага за жени от турнира по фехтовка на Олимпийските игри в Париж, побеждавайки с 30:29 Франция във финалния двубой. Това е първо злато в дисциплината за италианките, които бяха трети в Токио 2020 и втори в Атланта 1996.

Италианките Алберта Сантучо, Джулиа Рици, Росела Фиаминго и Мара Навариа бяха фаворитки на турнира, но губеха дълго време във финалния двубой с французойките Мари-Флоренс Кандасами, Ориан Майо-Бретон, Коралин Виталис и Александра Люи-Мари. Обратът стана едва в предпоследния двубой, в който Наваро записа 4:2 точки срещу Люи-Мари, а в последния Сантучи завърши наравно срещу Майо-Бретон за крайното 30:29.

Така италианките, световни вицешампионки от последното първенство, спечелиха с 30:29 и взеха първата си олимпийска титла от отборния турнир на шпага за жени. Трети пък завърши действащият световен шампион Полша, който надви Китай с 32:31.

За Италия това е трета олимпийска титла от Париж 2024 и общо 11-о отличие.

Бюджетната комисия одобри промени в капиталовата програма за общините
Дейниъл Уифън спечели олимпийската титла в плуването на 800 метра свободен стил с нов рекорд на Игрите