ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какъв е падналият самолет L-39 "Албатрос"?

Чете се за: 02:07 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Разбилият се край "Граф Игнатиево" L–39 "Албатрос" е един най масовите учебно-бойни самолети, използвани във Военновъздушните сили на държавите от бившия социалистически блок. Проектиран е да бъде максимално близко като летателни характеристики до бойните аналози от фамилията съветски изтребители Микоян" и Сухой".

      "Албатрос" е високоманеврен реактивен учебно-боен самолет, предназначен за първоначално и специално обучение, както и за усъвършенстване на летателните умения по бойно използване. Моделът прави своя дебют през 1968 г., разработен от конструкторски колектив под ръководството на инж. Ян Влчек, а през 1974 г. влиза в масово производство. В периода 1986 - 1990 г. България получава от Чехословакия общо 36 "Албатроса". Поради липса на средства за ремонт и поддръжка постепенно техният брой намалява и през 2007 г. те спират да летят.

      В последствие обаче заради нуждите за обучение на млади летци се взема решение да бъде възстановен летателния ресурс на част от машините и през 2013 - 2014 г. Авионамс, част от ТЕРЕМ, ремонтира шест L-39ZA, които се използват и до днес и са част от учебната ескадрила в 12-та авиобаза Долна Митрополия.

      През 2022 г. България сключва договор с чешка отбранителна компания за ремонт и модернизация на два "Албатроса", а през 2024 г. за още два. Според договореното самолетите L-39 ще получат ново оборудването за навигация, комуникация, идентификация и запис на параметрите на полета, основно ще бъде подменена оригиналната съветска авионика със западна. След ремонта самолетите ще могат да летят 7,5 години като лeтателният им ресурс се увеличава на 1500 часа.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?