Литва победи фаворита САЩ, Канада отстрани шампиона Испания на световното по баскетбол

литва победи фаворита сащ канада отстрани шампиона испания световното баскетбол
20:10, 03.09.2023
Чете се за: 06:07 мин.

Олимпийският шампион САЩ - един от основните претенденти за титлата на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините, претърпя поражение от Литва със 104:110 (12:31, 25:23, 28:17, 39:39) в последния си мач от група J от втората групова фаза на турнира в Манила. И двата състава вече си бяха гарантирали място на четвъртфиналите. Победата е трета за литовците над САЩ в срещите между двата отбора след тези през 1998-а и 2004 година.

Американците, който завършиха на седмо място на последното Световно първенство, през 2019-а година отстъпиха пред Франция на четвъртфиналите, а след това загубиха и от Сърбия. Сега на пътя на САЩ, който приключи втори в групата с актив 4-1, на четвъртфиналите застава Италия, а непобеденият до момента отбор на Литва завърши на върха в класирането (5-0) и ще играе срещу сърбите.

Литва започна отлично срещата и след силно първо полувреме водеше със 17 точки 54:37 на почивката. Баскетболистите на САЩ наваксаха малко от изоставането си в третата част и преди заключителните 10 минути изоставаха със 7 точки – 65:71. В много резултатна последна четвърт, завършила при 39:39, литовците удържаха опитите на американците за обрат. Те надделяха в борбата под коша (43-27) и вкараха 14 тройки от 25 опита.

Вайдас Кариняускас реализира 15 точки и 4 борби за успеха, а Миндаугас Кузминскас добави 14 точки. Йонас Валанчунас се включи с 12 точки и 7 борби, докато Тадас Седекерскис завърши с 11 точки и 11 борби. За САЩ най-резултатен бе Антъни Едуардс с 35 точки, а Джейлън Брънсън и Микал Бриджис вкараха по 14.

На трето и четвърто място в групата се наредиха съответно Черна гора (3-2) и Гърция (2-3).

Сърбия си осигури за четвърти пореден път място в топ 8 на световно първенство по баскетбол за мъже след успех над Доминиканската република със 112:79 (29:15, 27:20, 31:18, 25:26) в последния си мач от група I в Манила. Сърбите не оставиха съмнения в превъзходството си, а в един момент поведоха с цели 38 точки. Те събраха актив 4-1 на второ място в групата след Италия, докато Пуерто Рико и Доминиканската република заеха съответно трета и четвърта позиция с по три успеха от пет срещи.

Богдан Богданович поведе съотборниците си с 20 точки и 5 асистенции, а за Доминиканската република Карл-Антъни Таунс вкара 25 точки и овладя 7 борби.

Отборът на Канада отстрани световния и европейски шампион Испания и се класира за четвъртфиналите. Канадците постигнаха успех с 88:85 (21:21, 17:27, 23:25, 27:12) в последна среща от група L в Джакарта след страхотна четвърта част. Така те оглавиха подреждането с четири успеха от пет мача и ще се изправят срещу Словения на четвъртфиналите, а вторият Латвия ще играе с Германия. Испания и Бразилия финишират с баланс 3-2 съответно на трето и четвърто място.

Испанците дръпнаха с 48:38 на почивката след по-добра втора четвърт. Последва много оспорвано второ полувреме, в което Испания държеше водачеството до минута и 19 секунди преди края, когато Дилън Брукс изравни за 80:80 след точна стрелба от далечна дистанция. Шей Гилджъс-Алекзандър отбеляза кош и два наказателни удара за аванс от 4 в полза на Канада и до голяма степен реши изхода от мача, той като Испания не успя да стигне до обрат в последните секунди.

Гилджъс-Алекзандър допринесе с 30 точки, 4 борби и 7 асистенции за победата, а за испанския тим Уили Ернангомес отбеляза 25 точки и овладя 6 борби.

С достигането си до четвъртфиналите Канада се присъедини към САЩ и си осигури квота за Олимпийските игри в Париж догодина, като двата най-предно класирани отбора от зона Америка. Испания пък ще пропусне четвъртфиналите на световно първенство за първи път от 1994 година.

Германия продължава без поражение на Световното първенство след като се наложи над Словения със 100:71 (11:25, 27:9, 30:18, 32:19) и зае челото в група К в Окинава с пет победи. И двата отбора вече си бяха осигурили класиране на четвъртфиналите. Словенците допуснаха първа загуба и приключиха на второ място с актив 4-1. В класирането в групата следват Австралия (3-2) и Грузия (2-3).

След по-слаба първа част, Германия имаше преимущество през по-голяма част от срещата, а в края вдигна разликата до 32 точки.

Денис Шрьодер се отличи с 24 точки, 2 борби и асистенции за победителите, а Лука Дончич завърши с 23 точки, 6 борби и 6 асистенции за Словения.

Четвъртфиналите ще се играят на 5 и 6 септември, полуфиналите са насрочени за 8 септември, а мачовете за титлата и бронзовите медали – за 10 септември.

Четвъртфиналните двойки:

Италия - САЩ

Сърбия - Литва

Германия - Латвия

Словения – Канада

Беларуската писателка Светлана Алексиевич бе специален гост на фестивала "Аполония"