Във връзка с изявлението на премиера на Северна Македония пред Съвета на Европа, министерството на външните работи на Република България подчертава, че е недопустимо заявяването на загриженост за основните права на дадена общност да бъде използвано като претекст за необосновани и язвителни нападки към държава-член на Европейския съюз. Изявлението на премиера на РСМ за пореден път ясно показва реалното отношение на Скопие към основни ценности на ЕС и отхвърлянето на правото да се реагира на съществуващите дефицити.
Всяка аналогия със страданията на украинския народ в настоящата неоправдана война на Русия е цинична и недопустима.
Европейската перспектива на Република Северна Македония минава през стриктно придържане към Европейския механизъм, създаден през юли 2022 г. Опитите за отклоняване на общественото внимание от липсата на воля за изпълнение на поетите ангажименти не са продуктивни и се разминават с декларираното от Скопие желание за изграждане на добросъседски отношения.
Особено притеснително в изявлението на министър-председателя Ковачевски е внушението, че ако Северна Македония не продължи пътя си на преговори за присъединяване към ЕС, това би имало отрицателно въздействие върху Албания. България последователно подкрепя европейската интеграция на всички държави в Западните Балкани въз основа на собствените им заслуги. За разлика от Северна Македония, Албания пълноценно е отворила присъединителните преговори и скоростта, с която ще напредва, зависи единствено от нейния напредък в процеса на реформи.
Призоваваме властите в Скопие да покажат политически кураж и да започнат да изпълняват ангажиментите, които са поели пред всички държави-членки на ЕС, за да завършат фазата на отваряне на присъединителните преговори. Отговорността за европейското бъдеще на Северна Македония е в собствените ѝ ръце, се казва още в позицията на МВнР.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Отношенията Сърбия - Черна гора: Напрежение около посещението на сръбския президент Вучич в Тиват
Тонино Пицула: Ако Сърбия иска да е част от ЕС, то трябва да се съобразява с Брюксел
Самовзривилият се в Констанца дрон е украински, след експлозията пристанището е било евакуирано
Минута е деляла автобуса от пламъци: Пожарникари предотвратили по-голяма трагедия
И.ф. главен прокурор Ваня Стефанова: Прокуратурата не трябва да бъде нито бухалка, нито чадър
След тежката катастрофа на "Челопешко шосе": Искат повдигнати пешеходни пътеки и повече контрол