ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
След смъртта на Сияна - оставки в АПИ
Чете се за: 03:55 мин.
Ученик падна от прозорец на столична гимназия
Чете се за: 01:20 мин.

ЗАПАЗЕНИ

На прага на зимата: С 12% по-евтино парно ще плащат русенци в студените дни

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: БНТ-Русе
A+ A-
Чете се за: 02:05 мин.
У нас

Оказва се, че все повече домакинства избират да се топлят с електрически уреди

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС/Архив
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      С 12% по-евтино парно ще плащат русенци тази зима. Въпреки че това е един от предпочитаните начини за отопление, абонатите на "Топлофикация Русе" са към 20 000 и нови почти не се присъединяват. Репортерското ни проучване показа, че все повече домакинства избират да се топлят с електрически уреди.

      С какво да се отопляват русенци избират според това в кой квартал живеят и финансовите си възможности. Гинка Танкова смята, че най-добрия вариант на отопление е парното, въпреки честите аварии, но техният район не е топлофициран:

      "Отопляваме се в момента с електричество, на климатици… Евентуално за локално – това като, че ли е по-скъп вариант, имам предвид парно на газ, евентуално на твърдо гориво, което е трудно за поддържане."

      Вече почти няма разлика дали с дърва ще се топлим или с ток, накрая сумата е почти една и съща, коментира Даниела Ламбова. Цената на газа се определя централно, в момента в Русе тон дърва се продават за 300 лева, 25 килограма въглища вървят за 13,75 лева, 15 килограма пелети са 9 лева.

      Даниела Ламбова: "Отопляваме се на климатици. И сме го избрали, защото е най-чистия начин на отопление. Известно време използвахме камина с въздухопроводи, но вече попораснахме малко и няма кой да носи дървата.

      През лятото "Топлофикация Русе" подгряваше топлата вода с газови когенератори, но за зимния сезон ще бъдат включени и котлите на въглища. Те вече са осигурени, има готовност да бъдат купени допълнителни количества, както от България, така и от Турция. В момента се правят проучвания да се произвежда и биогаз
      от селскостопански отпадъци.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?