НОВИНИ

Законопроект за приходите и разходите до приемането на бюджет за 2025 година предлага МС

законопроект приходите разходите приемането бюджет 2025 година предлага
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
12:52, 30.12.2024
Чете се за: 03:15 мин.
У нас
Слушай новината

Проект за закон за събиране на приходите и за извършване на разходите за 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет, и бюджетите на ДОО и НЗОК, ще внесе днес в деловодството на Народното събрание Министерският съвет. Това каза на брифинг след заседанието на Министерския съвет длужебният финансов министър Людмила Петкова.

Тя подчерта, че приоритет на служебното правителство е фискалната стабилност и устойчивите публични финанси.

"Служебното правителство поема отговорност, държавата да не бъде в хаос и да има правна рамка и ред, и да бъде осигурено нормалното функциониране на държавата. Изготвен е проектът на закон, който ще бъде внесен днес в Народното събрание", каза Петкова.

Финановият министър обяси, че в законопроекта са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, каквито са в бюджета за 2024 г. Тоест те ще действат до приемането на бюджетите за 2025 г.

По думите й т.нар удължителен закон не е уреден законодателно никъде, нито в Конституцията, нито в Закона за публичните финанси. Този закон се е приемал като кризисна мярка, добави Петкова.

Тя заяви, че в Министерството на финасите са обсъждали формата за закона, който да бъде внесен – не може да бъде удължителен закон.

"Ако предходни години се е внасял подобен проект, то за 2025 г. не може да бъде внесен, тъй като през 2024 г. структурата на закона за Държавния бюджет е различна, в сравнение с предходните години. Има приети закони за възнагражденията в системата за висшето образование, отбрнаата, които при един удължителен закон, означава да се дерогират действията на тези закони", обясни финансовият министър.

Тя припомни, че когато няма приет закон до началото на следващата година са в сила три разпоредби, които се отнасят до трите бюджета.

"Въпреки че има регламентирана правна рамка, установихме че има законови празноти. Съгласно разпоредбите на ал. 1 на чл. 87 от Закона за публичните финанси, когато не е приет бюджет до края на предходната година, приходите се събират съгласно действащото законодателство, а разходите са в размер на събраните приходи съотбразно приетите закони и решенията на МС.

В самата разпоредба не се съдържа принцип за приоритизиране на разходите. Това наложи да се изготви този закон, съобразен с трите законови разпоредби на чл. 87 от Закона за публичните финанси, чл. 29 от Закона за социалното осигуряване и чл. 19 от Кодекса за социалното осигуряване", коментира Петкова.

В закона е предвидено приоритизиране на разходи. Приоритетни са плащанията за пенсии, социални помощи и заплати, а другите разходи саъразмерно на това , което остава от приходите, посочи още тя.

Гледайте на живо тук:

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Новак Джокович и Ник Кирьос спечелиха първия си мач на двойки в Бризбейн
Новак Джокович и Ник Кирьос спечелиха първия си мач на двойки в Бризбейн
Протест след 6 дни без ток: Кметове и местни жители блокираха пътя София - Варна
Протест след 6 дни без ток: Кметове и местни жители блокираха пътя София - Варна