На места в Югоизточна България облачността се разкъса и част от част валежите по Черноморието спряха, съобщи в ефира на БНТ дежурният синоптик в НИМХ Виктория Клещанова.
Утре в следобедните часове отново се очакват валежи, но те ще са много по-слаби и краткотрайни.
Най-значителни са количествата на дъждовете в село Кости - 329 л/кв. м и в село Граматиково - 288 л/кв. м.
Това бедствие не може да се сравнява със ситуацията в Карловско отпреди година, поясни синоптикът. Южното Черноморие е наводнявано и преди - през 1975 г. в Кости падат 215 л/кв. м, а в Граматиково - 212 л/кв. м. Абослютният максимум е от Ахтопол през 1994 г., когато за 23 часа и 30 минути се излива дъжд от 463 л/кв. м.
____________________________________________________________________________________________
Това обаче не единственото тежко наводнение в региона през последните години
През 2014 г. наводнение в Бургас взе 3 жертви. Водната стихия помете рибарското селище "Ченгене скеле", където изчезнаха над 100 лодки и нанесе поражения в кв. "Победа". Това се случи, въпреки че рибарското селище е на място, което да го предпази от подобни бедствия.
Освен проливните дъждове, тогава проверка на БНТ показа, че микроязовирите наоколо имат надградени преливници, а под тях са поставени мрежи, които да задържат рибата при изпускането на водата. Заради наводнението, което взе човешки жертви, прокуратурата също извърши проверки, но не бяха открити данни за престъпления. Община Бургас от своя страна взе решение коритото на реката край местността "Ченгене скеле" да бъде почистено и разширено.
Вижте повече във включванията на Татяна Йорданова от НИМХ
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Манол Генов: "Български ВиК холдинг" разработва планове за подмяна на остарелите помпени станции
Свлачището край Пампорово все още е активно, геоложките проучвания продължават
Какъв шампионски дух! Аржентина избегна детронация и обля в сълзи Англия за финал
Ниски изкупни цени на месото, животновъди предупреждават за риск от отпадане на ферми от пазара
Злоупотреби във ВиК - Бургас: Ще бъдат ли повдигнати обвинения на задържаните?