Трима учени получиха Нобелова награда за икономика. Призът им беше присъден за тяхното изследване на неравенството в богатството на нациите.
Американецът от турски произход Дарон Асемоглу и американците от британски произход Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха журито с проучването на просперитета на различните политически и икономически системи.

В търсене на решения за намаляването на огромните разлики в доходите при различните държави, лауреатите на наградата показват значението на обществените институции за постигането на тази цел.

Снимки: БТА
С наградата за икономика завършва тазгодишният Нобелов сезон, в който бяха отличени постиженията в областта на изкуствения интелект с наградите за физика и химия, а наградата за мир беше присъдена на японската група Нихон Хиданкьо, ангажирана с борбата срещу ядрените оръжия.
Шер, Уитни Хюстън, Пол Саймън и Карлос Сантана ще бъдат удостоени с почетни награди "Грами“
Пещерняци, облечени като коледни герои, зарадваха децата в онкохематологията на ИСУЛ
Засилен интерес: 2600 кандидати са се явили на конкурс за 400 места в "Гранична полиция"
Рекордна цена на златото на фона на нестабилния геополитически климат